Ημίχρονο: ΠΑΟΚ-Αστέρας Τρίπολης 0-0

Ισόπαλο χωρίς γκολ (0-0) έληξε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Αστέρα Τρίπολης στην Τούμπα, για την πρεμιέρα της Super League.

Αμφότερες οι ομάδες είχαν καλέες στιγμές στο πρώτο 45λεπτο, με τον τερματοφύλακα των Αρκάδων, Παπαδόπουλο, να διατηρεί το μηδέν με δύο εντυπωσιακές επεμβάσεις σε σουτ του Ζαμπά και κεφαλιά του Σάχοφ.

Ο Ουάρντα ήταν

ο πιο απειλητικός επιθετικά παίκτης για τον Δικέφαλο που είχε την υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου μέρους αλλά δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Στο φινάλε του ημιχρόνου ο Αιγύπτιος έκανε υπέροχη ενέργεια από αριστερά και έπεσε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Ιγκλέσιας στην περιοχή, με τον διαιτητή Κουτσιαύτη να αφήνει το ματς να συνεχιστεί και τους "ασπρόμαυρους" να διαμαρτύρονται για πέναλτι. Επίσης, λίγο νωρίτερα ο ΠΑΟΚ είχε ζητήσει δεύτερη κίτρινη στον Κώτσιρα για σκληρό φάουλ στον Ουάρντα που δεν υποδείχθηκε.