Εθνική... αφύπνιση και πρόκριση στους "16" του Ευρωμπάσκετ! Πάμε Κωνσταντινούπολη

Η Εθνική "ξύπνησε" μετά τις τρεις διαδοχικές ήττες, έβγαλε αντίδραση στο φινάλε και νίκησε την Πολωνία με 95-77 στο παιχνίδι-"τελικό" της τελευταίας αγωνιστικής του 1ου ομίλου, παίρνοντας την πρόκριση για τους "16" του Ευρωμπάσκετ.

Η "επίσημη αγαπημένη" θα βρεθεί στην Κωνσταντινούπολη για τη νοκ-άουτ φάση της διοργάνωσης, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τη Λιθουανία το Σάββατο (9/9) με στόχο το εισιτήριο για τα προημιτελικά του θεσμού.

Η "γαλανόλευκη" ξεκίνησε άσχημα και στο σημερινό

ματς, με συνέπεια να δεχτεί 29 πόντους στην πρώτη περίοδο (χειρότερη αμυντική της επίδοση σε δεκάλεπτο στο τουρνουά) και να βρίσκεται πίσω στο σκορ (29-23). Ωστόσο, συνήλθε στη συνέχεια και έφερε τον αγώνα στα μέτρα της επιβάλλοντας τον δικό της ρυθμό στην τέταρτη περίοδο, όπου με ένα ξέσπασμα στο τέλος κατάφερε να πάρει εμφατικά τη νίκη-πρόκριση απέναντι στους Πολωνούς.

Καλάθης και Σλούκας πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση (50 πόντοι με 9/13 τρίποντα και 13 ασίστ) με τον Παπαγιάννη να πιάνει επίσης πολύ καλή απόδοση. Ο Νικ Καλάθης έκανε ρεκόρ καριέρας με τη φανέλα της Εθνικής Ελλάδας (24 πόντοι, 6/9 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 10 ασίστ σε 37 λεπτά). Βέβαια, καθοριστικό στοιχεία ήταν η ευστοχία των Ελλήνων στα τρίποντα (13/20).

Τα δεκάλεπτα: 23-29, 49-43, 70-67 , 95-77

ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Καλάθης 24 (4/7 τρίποντα, 10 ασίστ), Μπουρούσης 10, Σλούκας 26 (5/6 τρίποντα), Παππάς 3 (1), Παπαγιάννης 8 (8 ριμπάουντ), Πρίντεζης 14 (1), Παπανικολάου 8 (2), Μάντζαρης, Αγραβάνης, Παπαπέτρου, Αντετοκούνμπο

ΠΟΛΩΝΙΑ (Τέιλορ): Σοκολόφσκι 2, Σελ, Κούλιγκ 26 (3), Ζαμόισκι 5 (1), Πονίτκα 8, Βαστζίνσκι 17 (1), Κόζαρεκ 12 92), Γκίελο, Καρνόφσκι 7.