Ασταμάτητος ο ΠΑΟΚ, πήρε τη ματσάρα με το Λαύριο και κλείνει θέση στην 4άδα

Με "σπασμένα φρένα" συνέχισε την εξαιρετική πορεία του ο ΠΑΟΚ, νικώντας το Λαύριο με 92-87 σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο "Παλατάκι" για την 23η αγωνιστική της Basket League.

Αυτή ήταν η 7η συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου που έκανε ένα καθοριστικό βήμα στην προσπάθειά της για να τερματίσει στην τέταρτη ή στην τρίτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Οι 7 διαδοχικές νίκες αποτελούν ιστορική επίδοση για τον Δικέφαλο του Βορρά που μοιάζει ασταμάτητος. Στον αντίποδα, το Λαύριο έχασε έδαφος στην μάχη της τετράδας, φτάνοντας τις τέσσερις σερί ήττες. Στο 15-8 το ρεκόρ του ΠΑΟΚ στη βαθμολογία και στο 13-10 το Λαύριο.

Κορυφαίος παίκτης του αγώνα ήταν με διαφορά ο ήταν ο Πέτεγουεϊ. Ο Αμερικανός είχε 34 πόντους (9/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 7/12 βολές, 7 ριμπάουντ) πραγματοποιώντας την καλύτερη εμφάνισή του με την ασπρόμαυρη φανέλα. Κάλυψε έτσι επάξια τα κενά των απόντων Κόνιαρη και Τζόουνς στην περιφέρεια.

Το ματς ήταν συγκλονιστικό σε εξέλιξη. Αρχικά ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα άνω των 10 πόντων στην πρώτη περίοδο με το δυναμικό του ξεκίνημα. Οι φιλοξενούμενοι όμως ισορρόπησαν στην β΄ περίοδο και το ματς απέκτησε τον χαρακτήρα ντέρμπι, όπως αναμενόταν.

Στο γ΄ δεκάλεπτο η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έτρεξε ένα εντυπωσιακό σερί και ξέφυγε με 50-57 στο 24ο λεπτό. Ωστόσο, η απάντηση του ΠΑΟΚ ήταν άμεση και εξίσου εντυπωσιακή, με τους γηπεδούχους να τρέχουν σερί 12-0 και να μετατρέπουν το 50-57 σε 62-57. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου είχαν το μομέντουμ, σκόραραν με μεγάλη άνεση, σε τέτοιο σημείο που δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν μέχρι το +16 (79-63) με 3'21'' για το τέλος της αναμέτρησης. Ένα μίνι ξέσπασμα του Λαυρίου Megabolt όμως, αρκούσε για να δώσει ξανά ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Με ένα έμμεσο και δύο άμεσα τρίποντα μέσα σε ένα λεπτό, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο -5 (79-74) με 1'29'' για το φινάλε, δείχνοντας ικανοί για το comeback. Οι δύο βολές του Δημήτρη Κατσίβελη και -πολύ περισσότερο- το τρίποντο του Θοδωρή Ζάρα όμως, διατήρησαν τον ΠΑΟΚ σε θέση οδηγού (84-76 στα 55''). Τέσσερις αναπάντητοι πόντοι από τον Τζαμάλ Νίξον και τον ΜακΚένζι Μουρ επανέφεραν τους "κυανοκίτρινους" στο -4 (84-80 στα 23.6''). Παρά τις κατά τους πιθανότητες, οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη συνέχισαν να παλεύουν μέχρι το τέλος για την ανατροπή, δίχως όμως να τα καταφέρουν. Οι παίκτες του "δικεφάλου" είχαν 8/8 βολές στο τελευταίο μισό λεπτό της αναμέτρησης, για να μείνουν μπροστά και να πάρουν τη νίκη (92-87).

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 44-43, 62-58, 92-87

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Πέτεγουεϊ 34 (9/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 7/12 βολές, 7 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 8 (7 ριμπάουντ), Τσόχλας 7 (1), Τζάκσον 3 (1), Γκος 10 (3/12 σουτ), Κρουμπάλι 2, Μαργαρίτης 10 (5 ριμπάουντ), Ζάρας 9 (1), Χαραλαμπόπουλος 5 (1), Κατσίβελης 4.

ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT (Σερέλης): Βεργίνης 2, Κακλαμανάκης 9, Μέιερ 9 (1), Ουίγκινς 12 (2), Νουάμου 14 (3), Μεχίντι 1, Κουζέλογλου (6 ριμπάουντ), Νίξον 18 (5/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/3 βολές), Γιαννακόπουλος, Μουρ 22 (5/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 9/10 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ).