Άρης μαχητής, πάλεψε μέχρι τέλους αλλά ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό

Ο Άρης κοίταξε κατάματα τον Παναθηναϊκό παλεύοντας μέχρι τέλους στο γεμάτο "Nick Galis Hall", αλλά ηττήθηκε με 81-88 στο εξ αναβολής παιχνίδι για την 18η αγωνιστική της Basket League.

Με αυτή την ήττα που ήταν η 13η στο πρωτάθλημα, ο Άρης παρέμεινε στην τελευταία θέση σε ισοβαθμία με τον ΠΑΟΚ

που υπερτερεί, αλλά με την απόδοσή τους έστειλαν το μήνυμα πως θα παλέψουν για την παραμονή μέχρι τέλους.

Οι "πράσινοι" είχαν με το πάνω χέρι και το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο οι γηπεδούχοι διατηρούνταν κοντά στο σκορ και δεν τους επέττρεπαν να ξεφύγουν με διαφορά. Αυτό συνέβη στην τρίτη περίοδο, όμως όχι για πολύ.

Οι "κιτρινόμαυροι" μείωσαν μέχρι το -4 δύο λεπτά πριν το τέλος, όμως δύο μαζεμένα καλάθια από Καλάθη και Παπαπέτρου έγειραν την πλάστιγγα οριστικά υπέρ του τριφυλλιού που έφτασε στη νίκη παρά την κακή εμφάνιση στο Αλεξάνδρειο.

Ο Τόμας με 19 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ από πλευράς Άρη ξεχώρισαν ο Μποχωρίδης που πραγματοποίησε άλλη μία ηγετική εμφάνιση με 18 πόντους και ο Μιλόσεβιτς που είχε 15 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-29, 42-47, 62-74, 81-88.

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 18 (4/10 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Βλάσιος, Μιλόσεβιτς 15 (7/13 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/3 βολές, 14 ριμπάουντ), Ντραγκίτσεβιτς 19 (9/13 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μόρις 7, Φιτσπάτρικ 12 (2/6 τρίποντα), Σιδηροηλίας 2, Σανδραμάνης, Γκετσεβίτσιους 8 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Γεωργάκης, Σλαφτσάκης (5 ριμπάουντ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τόμας 19 (6/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Παπαγιάννης 11 (4/6 δίποντα, 3/4 βολές, 12 ριμπάουντ, 4 τάπες), Παπαπέτρου 21 (7/10 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φρεντέτ 6 (1/4 τρίποντα), Καλάθης 9 (0/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Ράις 7 (1), Ράουτινς, Παππάς 4, Περσίδης, Γουάιλι 4, Μήτογλου 7 (1/7 σουτ, 4 ρμπάουντ).