Ημίχρονο: ΑΕΛ-ΠΑΟΚ 0-2

Με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με σκορ 2-0 της ΑΕΛ, ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο του αγώνα στη Λάρισα.

Ο Λημνιός άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό του παιχνιδιού με κοντινό πλασέ, όταν του στρώθηκε η μπάλα έπειτα από δύο κεφαλιές των Λάμπρου και Άκπομ.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων (45΄+2΄) ο Ντόουγκλας Αουγκούστο πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ με φοβερό μακρινό σουτ που κατέληξε στο "γάμα" της εστίας του Κρίστινσον.

Νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 33ο λεπτό, οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Ντόουγκλας Αουγκούστο στην περιοχή ύστερα από εκτέλεση κόρνερ κι ενώ η μπάλα είχε χτυπήσει πρώτα στο κεφάλι του Μαουρίσιο σε κοντινή απόσταση. Ωστόσο, ο Σέρβος διαιτητής εξέτασε τη φάση και στο VAR βλέποντας ο ίδιος το ριπλέι και υπέδειξε να συνεχιστεί το ματς.