Ανταγωνιστικός για ένα ημίχρονο ο Άρης στο ΟΑΚΑ, ηττήθηκε από τον αήττητο Παναθηναϊκό

Ο Άρης πάλεψε όσο μπόρεσε στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης κόντρα στον Παναθηναϊκό στο κλειστό "Νίκος Γκάλης" του ΟΑΚΑ και τελικά ηττήθηκε με 84-63 στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 21ης αγωνιστικής της Basket League.

Οι πρωτοπόροι της βαθμολογίας "πράσινοι" διατήρησαν το αήττητο και συνέχισαν

την εξαιρετική τους πορεία στο πρωτάθλημα φτάνοντας τις 21 νίκες σε ισάριθμα ματς (21-0).

Στον αντίποδα, οι "κιτρινόμαυροι" γνώρισαν την 14η ήττα τους (7-14) και βρίσκονται στην 11η θέση με 28 βαθμούς.

Ο Ντένμον ήταν ο κορυφαίος παίκτης του αγώνα με 18 πόντους, ενώ από πλευράς Άρη διασώθηκε με την απόδοσή του ο Τσαϊρέλης που έφτασε τους 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 41-30, 69-42, 84-63

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚOΣ: Ντένμον 18 (3), Λεκαβίτσιους 2 (0/5 σουτ, 6 ασίστ), Όγκαστ 8, Αντετοκούνμπο 9 (1), Σίνγκλετον 4, Παππάς 9 (1), Γκιστ 6, Βουγιούκας 6, Καλαϊτζάκης 1, Γκάμπριελ 3 (1/5 τρίποντα), Καλάθης 7 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Μήτογλου 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ.

ΑΡΗΣ: Μάρας 4, Μποχωρίδης 8 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Μούρτος, Αθηναίου 9 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ντουβιέ 9 (1), Φλιώνης 2, Τσαϊρέλης 14 (1), Πουλιανίτης 3 (1), Χρηστίδης, Προύιτ 5 (1/6 τρίποντα), Μπελ 9 (1).