Πρωτιά για τη Skoda Fabia R5 στη WRC 2 του Ράλι Κορσικής

Μία Skoda Fabia R5, με πλήρωμα τους Γιαν Κοπέτσκυ - Πάβελ Ντρέσλερ τερμάτισε πρώτη στην κατηγορία WRC 2 του Ράλι Κορσικής.

Το αποτέλεσμα αυτό φέρνει τους Κοπέτσκυ - Ντρέσλερ στην πρώτη θέση της κατάταξης του πρωταθλήματος οδηγών στη WRC 2, μετά από 4 αγώνες - από τους 13 συνολικά - στο καλεντάρι για το 2018.

Το άλλο πλήρωμα της Skoda

Motorsport, οι νεαροί Νορβηγοί Όλε Κρίστιαν Βέιμπι / Στιγκ Ρούνε Σκιάρμοεν πέτυχαν δύο φορές τον ταχύτερο χρόνο ειδικής και έχασαν για μόλις 1,8 δευτερόλεπτα μία θέση στο βάθρο, στο οποίο ανέβηκε ένας άλλος οδηγός με Skoda Fabia R5, ο Ιταλός ιδιώτης οδηγός Fabio Adolfi.

Γενικά, η Skoda Motorsport είχε μία συνολικά εντυπωσιακή παρουσία με τις Fabia R5 στην Κορσική, αφού τα αυτοκίνητα τερμάτισαν στις 4 από τις πρώτες 5 θέσεις στην κατάταξη της WRC 2. Ο επόμενος αγώνας είναι το Ράλι Αργεντινής, που θα διεξαχθεί από τις 26 έως τις 29 Απριλίου.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ