Αντίπαλος του Ολυμπιακού η Φενέρ, κέρδισε 84-75 τη Ρεάλ

Με μια καταπληκτική εμφάνιση που δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης σε κανένα σημείο του αγώνα, η Φενέρμπαχτσε επικράτησε της Ρεάλ Μαδρίτης με 84-75 στον δεύτερο ημιτελικό της Ευρωλίγκας και την Κυριακή το βράδυ θα διεκδικήσει το πρώτο της ευρωπαϊκό με αντίπαλο τον Ολυμπιακό στον τελικό της διοργάνωσης.

Με έναν καταπληκτικό Ούντο και με τον Μπογκντάνοβιτς να παίρνει και πάλι τον ρόλο του

ηγέτη, η ομάδα του Ομπράντοβιτς έχτισε από νωρίς διαφορά ασφαλείας και με τη στήριξη του κόσμου της κατάφερε να προηγηθεί με δέκα πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο.

Η Ρεάλ αντέδρασε με τον Γιουλ να παλεύει μόνος του, ισοφάρισε στη δεύτερη περίοδο, αλλά η Φενέρ κατάφερε και πάλι να ξεφύγει και να ελέγξει το ματς σε όλη τη διάρκειά του.

Το γεμάτο από οπαδούς της Φενέρ "Σινάν Ερντέμ" έδινε φτερά στα πόδια των παικτών του Ομπράντοβιτς, οι οποίοι σε όλο το δεύτερο ημίχρονο είχαν διαφορά ασφαλείας και στο φινάλε πανηγύρισαν με 84-75 την πρόκριση και δίνουν ραντεβού την Κυριακή στις 21:00 με τον Ολυμπιακό.