Final 4: Βασίλισσα δέκα αστέρων η Ρεάλ!

Ο Λάσο, με το ξεκίνημα, επιστράτευσε τρία γκαρντ (Ντόντσιτς, Καμπάτσο, Κοζέρ) για «ασφάλεια κατοχών» απέναντι στο ψηλό σχήμα της Φενέρμπαχτσε. Πρώτο στοιχείο του αγώνα ήταν τα δύο γρήγορα φάουλ του Βέσελι, αλλά ο Ντουβερίογλου ήταν X-factor με συνεχόμενες επιθετικές λύσεις για το 9-13 στο 6'. Οι Μαδριλένοι όμως βρήκαν τρίποντα κατά σειρά από Κοζέρ, Ρούντι και Γιουλ για το προσπέρασμα (18-15). O Σλούκας έδωσε μία ανάσα στη Φενέρ, αλλά νέα «βόμβα» διά χειρός

Ράντολφ διαμόρφωσε το 21-17 του πρώτου δεκαλέπτου.

Με κεκτημένη ταχύτητα και αποτελεσματικό Ρούντι εμφανίστηκε στη δεύτερη περίοδο η Ρεάλ φτάνοντας γρήγορα στο +7 (27-20, στο 13'). Το «Italian job» με τον Μέλι (11π.), όμως, εφαρμόστηκε άψογα για την Φενέρ που αντέδρασε και μείωσε άμεσα (31-30, στο 16'). Οι Μαδριλένοι «κόλλησαν» εκ νέου στην άμυνα αλλαγών των Τούρκων που είχαν... Σλούκα και πέρασαν μπροστά με 35-37, ενώ το ημίχρονο έληξε με 38-40 έπειτα από τρίποντα του Κάρολ και του Έλληνα γκαρντ.

Ο Κοζέρ έβαλε την «σπίθα» για το δυναμικό ξεκίνημα της Ρεάλ στο δεύτερο ημίχρονο (45-40, στο 22'), αλλά ο Μέλι «χτύπησε» ξανά με σερί πόντους για το 47-45. Το ματς... άναψε με συνεχόμενα, εκατέρωθεν καλάθια και τον Ντόντσιτς να πατά φρένο στο transition εκτελώντας για το 55-50. Οι άμυνες έσφιξαν, ως όφειλαν, και το αποτέλεσμα ήταν να ωφεληθεί η ομάδα του Λάσο που είχε σταθερά πρωταγωνιστή τον Κοζέρ για το +8 (63-55) της τρίτης περιόδου.

Με αντίστοιχη ορμή κι αποφασιστικότητα μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Μαδριλένοι με την διαφορά να διατηρείται σταθερή (66-58, στο 32'). O Μέλι έδωσε νέα «ανάσα» με τρίποντο, αλλά λίγο αργότερα ο Βέσελι έκανε αχρείαστο, αντιαθλητικό φάουλ που άλλαξε τα δεδομένα αφού οδήγησε σε σουτ του Κάρολ για την πρώτη διψήφια διαφορά (71-61, στο 34'). Και πάλι ο Μέλι ήταν ο παίκτης που κατέβασε ελαφρώς τη διαφορά (74-66, στο 37'), ενώ ο Γιουλ αποβλήθηκε με 5ο φάουλ 2:40 πριν τη λήξη.

Ο Ιταλός είχε 1/2 βολές και ο Ντίξον πέτυχε δύσκολο καλάθι για το -5 (74-69). Ο Ταβάρες έμεινε ψύχραιμος από τη γραμμή με 2/2 για το 76-69, ενώ ακολούθησε άστοχο λέι απ του Ουαναμέικερ. Η Φενέρ έκανε την ύστατη προσπάθεια ανατροπής και μείωσε σε 80-75, ενώ ακολούθησαν 1/2 από τον Κάρολ για το 81-75. Ο Ντίξον έβαλε τρίποντη «βόμβα» για το 81-78, 22" πριν το τέλος, με τον Κοζέρ να έχει 0/2 βολές στη συνέχεια. Ο Τρέι Τόμπκινς ωστόσο ήταν εκεί για το επιθετικό ριμπάουντ, για το οποίο όμως έκανε φάουλ, και έβαλε καλάθι για το 83-78. Ο Μέλι μείωσε από κοντά για το 83-80, αλλά ο Κοζέρ ήταν ψύχραιμος στη νέα επίσκεψή του στις βολές για το 85-80. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 38-40, 63-55, 85-80