Champions League: Τα αποτελέσματα της βραδιάς και η βαθμολογία

A' Όμιλος

Η Μάντσεστερ βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά μέσα σε τρία λεπτά κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να πάρει τη νίκη με 2-1 επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, αποτέλεσμα που της έδωσε την πρώτη θέση του ομίλου. ''Διπλό'' πρόκρισης για τη Βασιλεία στην Πορτογαλία, η οποία ακολούθησε την ομάδα του Μουρίνιο στους ''16'' του θεσμού. Στο Europa League συνεχίζει η ΤΣΣΚΑ

Μόσχας.

Μάντσεστερ Γ. - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 2-1 (64' Λουκάκου, 66' Ράσφορντ - 45' Τζαγκόεφ)
Μπενφίκα - Βασιλεία 0-2 (5' Ελιονούσι, 65' Όμπερλιν)

Η τελική βαθμολογία

1. Μάντσεστερ Γ. 15
2.. Βασιλεία 12
3. ΤΣΣΚΑ Μόσχας 9
4. Μπενφίκα 0

Β' Όμιλος

Στο ντέρμπι κορυφής, η Μπάγερν Μονάχου πήρε νίκη γοήτρου επί της Παρί (3-1) δίχως να καταφέρει να τη ρίξει από την πρώτη θέση. Αμφότερες πέρασαν στην επόμενη φάση του Champions League, με την Σέλτικ να παίρνει δύσκολα το εισιτήριο για το Europa League, καθώς η Άντερλεχτ πέρασε από τη Σκωτία (1-0) αλλά δεν μπόρεσε εν τέλει να πάρει την τρίτη θέση.

Σέλτικ - Άντερλεχτ 0-1 (62' αυτ. Σιμόνοβιτς)
Μπάγερν - Παρί Σ.Ζ 3-1 (8' Λεβαντόφσκι, 37', 69' Τολίσο - 50' Μ' Μπαπέ)

1. Παρί Σ.Ζ 15
2. Μπάγερν 15
3. Σέλτικ 3
4. Άντερλεχτ 3

Γ' Όμιλος

Η Ατλέτικο προηγήθηκε στο Λονδίνο με τον Σαούλ, ψάχνοντας το ''θαύμα'' το οποίο δεν έμελλε να έρθει, καθώς για να περάσει στην επόμενη φάση του Champions League ήθελε νίκη επί της Τσέλσι και νίκη της Καραμπάγκ στη Ρώμη. Τίποτα από τα δύο δεν ήρθε, με την Τσέλσι να ισοφαρίζει με αυτογκόλ του Σάβιτς και τη Ρόμα να επικρατεί 1-0 με το γκολ του Περότι. Πρώτοι οι Ιταλοί, δεύτεροι οι Άγγλοι, περνάνε με 11 βαθμούς στο Champions League. Τρίτη και στο Europa League η Ατλέτικο.

Ρόμα - Καραμπάγκ 1-0 (53' Περότι)

Τσέλσι - Ατλέτικο 1-1 (75' αυτ. Σάβιτς - 56' Σαούλ)

1. Ρόμα 11
2. Τσέλσι 11
3. Ατλέτικο 7
4. Καραμπάγκ 2

Δ' Όμιλος

Δεν κατάφερε να αποχαιρετήσει με θετικό αποτέλεσμα την Ευρώπη ο Ολυμπιακός, ο οποίος είδε τους Κουαδράδο και Μπερναντέσκι να σκοράρουν, περνώντας με ''διπλό'' από το Φάληρο (2-0) και ''κλειδώνοντας'' την πρόκριση στην επόμενη φάση. Στη Βαρκελώνη, οι γηπεδούχοι επικράτησαν ''σβηστά'' της Σπόρτινγκ, τερματίζοντας στην πρώτη θέση, με τους Ιταλούς να τους ακολουθούν στην επόμενη φάση. Στο Europa League η Σπόρτινγκ.

Ολυμπιακός - Γιουβέντους 0-2 (16' Κουαδράδο, 89' Μπερναντέσκι)
Μπαρτσελόνα - Σπόρτινγκ Λ. 2-0 (59' Αλκάθερ, 90+1 Ματιέ αυτ)