Το «πάρτι»… τίτλου της Λίβερπουλ στο «Κινγκ Πάουερ» – Όλα τα γκολ της «Boxing Day» της Premier League (video)

Με τον πιο εμφατικό τρόπο «γιόρτασε» η Λίβερπουλ την κατάκτηση του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων στο Κατάρ, καθώς στο ντέρμπι της «Boxing Day» της Premier League, οι «κόκκινοι» διέλυσαν με 4-0 την Λέστερ στο «Κινγκ Πάουερ» και, πλέον, για να μην πάρουν αυτό τον τίτλο θα πρέπει να συμβούν «σημεία και τέρατα». «Τεσσάρα» (4-1) με ανατροπή η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κόντρα στη Νιουκάστλ, «γκέλες» για Άρσεναλ και Τσέλσι. Με ανατροπή επικράτησε και η Τότεναμ (2-1) της Μπράιτον.

Η

17η νίκη για την Λίβερπουλ σε 18 ματς (έχει μόλις μία ισοπαλία) ήρθε να επιβεβαιώσει την ανωτερότητά της έναντι των αντιπάλων της στην εφετινή κούρσα του πρωταθλήματος. Μέσα σε 8 λεπτά η Λίβερπουλ πέτυχε τρία γκολ, μετατρέποντας σε «πάρτι» την αναμέτρηση με την δεύτερη πιο φορμαρισμένη ομάδα του αγγλικού πρωταθλήματος, Λέστερ, η οποία παρά την ήττα της παραμένει στην 2η θέση της κατάταξης.

Νωρίτερα, η Νιουκάστλ… έκανε το λάθος να προηγηθεί στο «Ολντ Τράφορντ», με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να «απαντά» με τέσσερα γκολ και με το εμφατικό 4-1 να φτάνει στην άνετη νίκη. Το γκολ του Λονγκσταφ στο 17′ όχι μόνο δεν επηρέασε τους «μπέμπηδες», αντίθετα, τους πείσμωσε περισσότερο και πριν κλείσει το πρώτο ημίχρονο είχαν φέρει τα πάνω κάτω με τρία γκολ μέσα σε 18 λεπτά. Με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο δεύτερο μέρος ο Μαρσιάλ «σφράγισε» με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την επιστροφή των «κόκκινων διαβόλων» στις νίκες μετά την ήττα από την Γουότφορντ.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία, έχουν ως εξής:

Τότεναμ – Μπράιτον 2-1 (53’ Κέϊν, 72’ Αλι – 37’ Γουέμπστερ)
Μπόρνμουθ – Άρσεναλ 1-1 (35’ Γκόσλινγκ – 64’ Ομπαμεγιάνγκ)
Άστον Βίλα – Νόριτς 1-0 (64’ Χουριχέιν)
Τσέλσι-Σαουθάμπτον 0-2 (31’ Ομπαφέμι, 73’ Ρέντμοντ)
Κρίσταλ Πάλας-Γουέστ Χαμ 2-1 (68’ Κουγιατέ, 90’ Αγιού – 57’ Σνόντγκρας)
Έβερτον – Μπέρνλι 1-0 (80’ Κάλβερτ-Λιούιν)
Σέφιλντ Γιουν. – Γουότφορντ 1-1 (36’ πεν. Νόργουντ – 27’ Ντεουλοφέου)
Μάντσεστερ Γ. – Νιούκαστλ 4-1 (24’, 51’ Μαρσιάλ, 36’ Γκρίνγουντ, 41’ Ράσφορντ – 17’ Λόνγκσταφ)
Λέστερ – Λίβερπουλ 0-4 (31’, 74’ Φιρμίνο, 71’ πεν. Μίλνερ, 78’ Αλεξάντερ-Αρνολντ)

Νόριτς 12

Υπενθυμίζεται ότι η Λίβερπουλ νίκησε στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων με 1-0 τη Φλαμένγκο στην παράταση (99′ Φιρμίνο) και σήκωσε για πρώτη φορά την κούπα του Μουντιάλ Συλλόγων, επιβεβαιώνοντας ότι αυτή είναι η δική της εποχή.

After Bobby scored none of the Flamengo players had cramps #Flamengo #Liverpool #LIVFLA