Στους «4» του Copa Africa και η Τυνησία, 3-0 την… πρωτάρα Μαδαγασκάρη (video)

Μίλησαν… η εμπειρία και η ποιότητα και η Τυνησία πέρασε στους «4» του Copa Africa. Ένα ημίχρονο άντεξε η «πρωτάρα», Μαδαγασκάρη, απέναντι στο μεγάλο αντίπαλό της και στον τελευταίο προημιτελικό της διοργάνωσης, που έγινε στο στάδιο «Αλ Σαλάμ» του Καΐρου, οι «αετοί της Καρχηδόνας» επικράτησαν με σκορ 3-0.

Εκεί, όπου θα συναντήσει την Σενεγάλη, ενώ στον άλλο ημιτελικό, η Νιγηρία θα παίξει με την Αλγερία, που λίγο νωρίτερα επικράτησε στα πέναλτι με 4-3 (1-1 η κανονική διάρκεια και

η παράταση) της Ακτής Ελεφαντοστού.

Με βασικό σε ένα ακόμη ματς τον Μεριά του Ολυμπιακού, η Τυνησία κατάφερε μέσα σε εννέα λεπτά (52′ και 60′) να πετύχει δύο γκολ με τους Σασί και Μσακνί και να «καθαρίσει» την πρόκριση. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Σλιτί διαμόρφωσε το τελικό σκορ.