Στίβος: Η 38χρονη Ενρίκες νικήτρια στα 50χλμ. βάδην – Ο Παρέλλης προκρίθηκε στον τελικό της δισκοβολίας (εικόνες)

Η Ίνες Ενρίκες πρώτευσε στα 50 χλμ βάδην, στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου ανδρών – γυναικών το οποίο διεξάγεται στο Βερολίνο (7-12/8). Η 38χρονη βαδίστρια από την Πορτογαλία, κατέκτησε ταυτόχρονα το πρώτο μετάλλιο του αγωνίσματος στη διοργάνωση, αφού στη γερμανική πρωτεύουσα έκανε την εμφάνισή του για πρώτη φορά στο πρόγραμμα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Η Ενρίκες, που τερμάτισε σε 4:09:21, είναι η παγκόσμια πρωταθλήτρια στα 50 χλμ βάδην και κάτοχος του ευρωπαϊκού ρεκόρ.

Δεύτερη ήταν η Ουκρανή Αλίνα Τσβίλι με 4:12:44 που είναι νέο εθνικό ρεκόρ και χάρισε στη χώρα της το δεύτερο μετάλλιο στο βάδην, μετά το χρυσό του επίσης 23χρουνου συμπατριώτη της Μάριαν Ζακαλνίτσκι στα 50 χλμ ανδρών.

Οι Ουκρανοί είχαν τρεις αθλήτριες στην πρώτη πεντάδα, αφού η Γίντκινα ήταν 4η και μία θέση πιο κάτω η Βίτοβτσικ. Το χάλκινο μετάλλιο πήρε η Ισπανίδα Χούλια Τάκακς με 4:15:22.

— Sonia Cabral (@soncabral) 7 Αυγούστου 2018

Ο Απόστολος Παρέλλης θα δώσει το «παρών» σε έναν ακόμη τελικό μεγάλης διοργάνωσης. Ο Κύπριος αθλητής προκρίθηκε στον τελικό της δισκοβολίας την Τετάρτη (8/8) του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στίβου του Βερολίνου (7-12/8) με καλύτερη βολή στα 62.32μ, που ήταν και η 10η καλύτερη επίδοση των προκριματικών.

Με την κορυφαία βολή προκρίθηκε ο Σουηδός Ντάνιελ Σταλ (67.07μ) που είναι και το φαβορί για το χρυσό. Αντίθετα αποκλείστηκαν από τον τελικό μεγάλα ονόματα του αγωνίσματος, μεταξύ των οποίων οι τρεις πρώτοι των Ολυμπιακών Αγώνων του Ρίο, Κρίστοφ Χάρτινγκ (Γερμανία), Πιότρ Μαλακόφσκι (Πολωνία) και Ντάνιελ Γιασίνσκι (Γερμανία).

****
Ο νεαρός Ουκρανός Μάριαν Ζακαλνίτσκι έκανε την έκπληξη και πρώτευσε στα 50 χλμ βάδην, στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου ανδρών – γυναικών το οποίο διεξάγεται στο Βερολίνο (7-12/8). Ο 23χρονος βαδιστής που τερμάτισε σε 3 ώρες 46.32, κατέκτησε το πρώτο μετάλλιο της διοργάνωσης αλλά και το πρώτο δικό του σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.
Δεύτερος με 3:47:27 τερμάτισε το μεγάλο φαβορί του αγωνίσματος, ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2015 και «χρυσός» Ολυμπιονίκης του 2016 Ματέι Τοτ (Σλοβακία) και τρίτος με 3:47:59 και νέο ατομικό ρεκόρ, ο Λευκορώσος Ντζμίτρι Ντζιούμπιν.