Σκάνδαλο στο Τουρκία – Σουηδία, ο Μπεργκ «καίει» τον διαιτητή με την… υπόσχεση για πέναλτι

Μεγάλο ενδιαφέρον έχει το «τρίτο ημίχρονο» του αγώνα της Τουρκίας με την Σουηδία για τον 2ο όμιλο στη β’ κατηγορία του Nations League, με τον Μάρκους Μπεργκ να «καίει» τον διαιτητή, αναφέροντας πως ο ρέφερι στην ανάπαυλα του ημιχρόνου του υποσχέθηκε πέναλτι.

Η ομάδα της Σκανδιναβίας νίκησε με 1-0 και μ’ αυτό το αποτέλεσμα απέφυγε τον υποβιβασμό στην γ’ κατηγορία (έπεσε… η Τουρκία, καθώς έμεινε τελευταία στο γκρουπ). Ο πρώην επιθετικός του Παναθηναϊκού

με δηλώσεις του στον Τύπο της χώρας του ισχυρίστηκε πως ο ρουμάνος διαιτητής, Ιστβάν Κόβακς υποσχέθηκε στο ημίχρονο στους Σουηδούς ότι θα τους δώσει πέναλτι. Η φιλοξενούμενη νίκησε, μάλιστα, με εύστοχη εκτέλεσε πέναλτι από τον Γκράνκβιστ στο 71’. Σε φάση, που υπήρξε, πάντως, παράβαση…

FLAŞ | Marcus Berg, Rumen hakem Istvan Kovacs’ın ikinci yarı için İsveç lehine 2 kez penaltı noktasını göstereceği yönünde söz verdiğini öne sürdü. [Aftonbladet]

Berg: Hakem devre arasında bana, ‘Eğer itiraz ettiğin pozisyon penaltıysa sana ikinci yarı iki penaltı veririm’ dedi. pic.twitter.com/5voW3RIOsU

— Sporun Dibi (@sporundibicom) 18 Νοεμβρίου 2018

«Στο ημίχρονο πήγα να μιλήσω στον διαιτητή για να διαμαρτυρηθώ σχετικά με πέναλτι που έγινε σε βάρος μου και δεν το υπέδειξε. Καθίσαμε και μιλήσαμε στα αποδυτήρια. Του εξέφρασα την άποψή μου για τη συγκεκριμένη φάση και αυτός μου έδωσε μια υπόσχεση: ότι θα δει την φάση στο βίντεο και αν όντως έχει κάνει λάθος, θα μας δώσει δύο πέναλτι στο δεύτερο ημίχρονο», είπε ο Μάρκους Μπεργκ στην εφημερίδα «Aftonbladet».

Ülkesinin kanalı Aftonbladet’e konuşan İsveç Milli Takımı oyuncusu Marcus Berg: “İsveç – Türkiye maçının hakemi Istvan Kovacs ile devre arası konuşmam oldu. Bana, ‘Eğer itiraz ettiğin pozisyon penaltıysa sana ikinci yarı iki penaltı veririm’ dedi.”
(Spor Arena) pic.twitter.com/mJaoHEVmC2

— Kramponlu Pisagor (@KramponluPisago) 18 Νοεμβρίου 2018

Όπως είπαμε το πέναλτι το οποίο έδωσε τελικά ο διαιτητής ήταν, αλλά τα λόγια του διεθνούς επιθετικού έχουν προκαλέσει χαμό. Υπήρξε και έντονη αντίδραση της Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας της Τουρκίας και οι γείτονες μας είναι έτοιμοι να κάνουν καταγγελία στην UEFA.

Δείτε φάσεις από τον αγώνα:

Xulka qaranka Sweden ayaa soo nooleeyey rajada ay ka qabaan inay kaalinta koowaad kaga soo baxaan Group B2 ee tartanka kaddib markii ay 1-0 kaga adkaadeen Turkey https://t.co/WavJoreACC