Όλη η Θεσσαλονίκη βγήκε στους δρόμους για τον 14ο Διεθνή Μαραθώνιο «Μέγας Αλέξανδρος»

Η συμμετοχή του κόσμου ξεπέρασε κάθε προηγούμενο, με όλη τη Θεσσαλονίκη να βγαίνει στους δρόμους για τον 14ο Διεθνή Μαραθώνιο «Μέγας Αλέξανδρος».

Την Κυριακή (14/4) έπεσε η αυλαία αυτού σημαντικού γεγονότος, που απέκτησε μεγαλύτερη αξία και λόγω της Συμφωνίας των Πρεσπών, με τον δρόμο Υγείας και Δυναμικού Βαδίσματος 5 χλμ.,

στον οποίο συμμετείχαν περισσότεροι από 13.000 δρομείς (σ.σ. από τους 20.000 και πλέον που έλαβαν μέρος συνολικά στη διοργάνωση). Φυσικά θα πρέπει να γίνει ξεχωριστή αναφορά και στους νικητές.

Βλέπετε, η βασική διαδρομή του αγώνα (42,195 χλμ), είχε αφετηρία από την αρχαία Πέλλα και τερματισμό στη Λεωφόρο Μεγ. Αλεξάνδρου, στο ύψος του αγάλματος του Μεγάλου Αλεξάνδρου, στη Θεσσαλονίκη. Νικητής αναδείχτηκε ο Μιχάλης Παρμάκης.

Συμμετείχαν και υποψήφιοι στις επερχόμενες δημοτικές και περιφερειακές εκλογές, ανάμεσα στους οποίους ήταν και η Κατερίνα Νοτοπούλου. Την εκκίνηση έδωσε η Υφυπουργός Μακεδονίας – Θράκης, Ελευθερία Χατζηγεωργίου.

Η εκκίνηση στο δρόμο των 5 χλμ. έγινε στο Δημαρχιακό Μέγαρο Θεσσαλονίκης και πρώτος στον τερματισμό, στη Λεωφόρο Μεγ. Αλεξάνδρου, στο ύψος του αγάλματος του Μεγάλου Αλεξάνδρου στη συμπρωτεύουσα, ήταν ο Θόδωρος Αναγνώστου (15:30). Πρωτιά με την οποία έκανε «νταμπλ» μεταλλίων, μετά το ασημένιο που κέρδισε νωρίτερα και στα 10 χλμ. Στο βάθρο τον ακολούθησαν ο Αλγερινός, Ισάκ Χαϊλούλα (16:06) και ο Χριστόφορος Πρωτόπαπας (16:15).

Στις γυναίκες τη νίκη κατέκτησε η Ζωή Ανδρικοπούλου (17:50), ανεβαίνοντας δύο θέσεις συγκριτικά με πέρυσι, μπροστά από την Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου, (18:14) και τη Μιχαέλα Φιάσκα (18:35), η οποία πρόσθεσε άλλο ένα μετάλλιο στην συγκομιδή της, λίγες ώρες μετά τον θρίαμβό της στα 10 χλμ.

Οι νικητές, συνοπτικά, για τον 14ο Μαραθώνιο δρόμο «Μέγας Αλέξανδρος» και τους παράλληλους δρόμων Υγείας και Δυναμικού Βαδίσματος, 10 χλμ. και 5 χλμ., έχουν ως εξής: