ΝΒΑ: Ζωντανοί οι Μπακς του τραυματία Αντετοκούνμπο – Ντύθηκε… Giannis ο Μίντλεντον (video)

O Γιάννης Αντετοκούνμπο βγήκε εκτός αγώνα με κλάματα λόγω του νέου τραυματισμού του, αλλά, η απουσία του από την 2η περίοδο και μετά λειτούργησε αντίστροφα, καθώς ο Κρις Μίντλετον «ντύθηκε»… MVP και Giannis, και έχοντας 36 πόντους, οδήγησε τους Μιλγουόκι Μπακς σε μεγάλη και δραματική νίκη με 118-115 στην παράταση, μένοντας «ζωντανό» στην υπόθεση πρόκριση, μειώνοντας σε 3-1 τη σειρά των play offs του ΝΒΑ

με τους Μαϊάμι Χιτ.

O «Greek Freak» μπήκε στον τέταρτο αγώνα με τους Χιτ την τελευταία στιγμή και έσφιξε τα δόντια παρά το διάστρεμμα στον δεξί αστράγαλο. Και ήταν εκπληκτικός έχοντας σε 11 λεπτά 19 πόντους. Αλλά ήταν και πάλι άτυχος μιας και σε ένα μαρκάρισμα του Ιγκουοντάλα, το πόδι του γύρισε και βρέθηκε στο παρκέ με τον πόνο ζωγραφισμένο στο πρόσωπό του.

Μετά τις δύο βολές που εκτέλεσε, πήγε στα αποδυτήρια και δεν ξαναγύρισε ποτέ στον αγώνα. Και εκεί που όλα έδειχναν Χιτ, μιας και οι Μπακς έχασαν τον ηγέτη τους, ήρθε η ώρα του Κρις Μίντλετον να… ντυθεί Αντετοκούνμπο και να οδηγήσει τους Μπακς στην νίκη με 118-115, έχοντας 34 πόντους, η οποία τους κρατάει «ζωντανούς» στα πλέι οφ με το σκορ στο 3-1 υπέρ του Μαιάμι.

Μετά τον αγώνα ο έλληνας αστέρας περίμενε τους συμπαίκτες του στα αποδυτήρια, όπου τους χαιρέτησε έναν – έναν, δίνοντάς τους συγχαρητήρια.

Giannis congratulating the Bucks after the win in Game 4. pic.twitter.com/5XFphnXjgU

— SportsCenter (@SportsCenter) September 6, 2020

Αποχώρησε τραυματίας και με κλάματα για τα αποδυτήρια

Η συμμετοχή του Γιάννη Αντετοκούνμπο στον 4ο αγώνα των play offs του ΝΒΑ, ανάμεσα στους Μιλγουόκι Μπακς και τους Μαϊάμι Χιτ κρίθηκε την τελευταία στιγμή, αλλά ο έλληνας σούπερ σταρ, όπως αναφέρθηκε, υπέστη νέο τραυματισμό κατά τη διάρκεια του αγώνα και έτσι τέθηκε νοκ – άουτ μετά το 1ο δεκάλπετο. Ο «Greek Freak» αποχώρησε για τα αποδυτήρια με κλάματα, μέχρι το σημείο που αγωνίστηκε ήταν εκπληκτικός με 19 πόντους σε 11 λεπτά.

Ο 25χρονος άσος τραυματίστηκε, λοιπόν, ξανά στον δεξιό αστράγαλο (είχε υποστεί διάστρεμμα και γι’ αυτό ήταν αμφίβολος) σε μία φάση στο 2ο λεπτό της δεύτερης περιόδου.

You gave it your all. Respect @Giannis_An34 pic.twitter.com/5PD5rDzYoB

NBA Central (@TheNBACentral) September 6, 2020

Συγκεκριμένα, πάτησε πάνω στον Αντρέ Ιγκουοντάλα, έμεινε κάτω για λίγη ώρα, δείχνοντας πως πονάει αρκετά, πριν σηκωθεί για να εκτελέσει δυο βολές, ευστοχώντας στη μία. Εν συνεχεία, κατευθύνθηκε στα αποδυτήρια και δεν ήταν σε θέση να επιστρέψει στο παιχνίδι.

Στο πρώτο 12λεπτο, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε μπει αποφασισμένος να βοηθήσει τους Μπακς να μείνουν «ζωντανοί».

Ο έλληνας σούπερ σταρ είχε συγκομιδή 14 πόντους με 6/8 σουτ στην πρώτη περίοδο. Συνολικά, είχε σε 11 λεπτά συμμετοχής 19 πόντους με 8/10 σουτ και 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 1 μπλοκ και 1 κλέψιμο. Έτσι, το 4ο παιχνίδι κόντρα στους Χιτ τελείωσε άδοξα για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, αλλά η ομάδα του έφτασε στη μεγάλη νίκη.

Giannis Antetokounmpo explicando la lesión #NBAPlayoffs#NBA#NBATwitterLive #WholeNewGame#FearTheDeer#HEATTwitter

Noooooooooooo pic.twitter.com/vFA6S5AFWG

Edward Fernando Salinas (@_EdwardSalinas) September 6, 2020

Giannis Antetokounmpo injury update: Bucks star out for rest of Game 4 vs. Heat with right ankle sprain https://t.co/5urypzfSj3 #sports #feedly

— K Dubb (@TheReal_KDubb) September 6, 2020

Ισοφάρισαν οι Λέικερς

Με το δίδυμο Αντονι Ντέιβις/Λεμπρόν Τζέιμς να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, οι Λέικερς επικράτησαν με 117-109 του Χιούστον και ισοφάρισαν σε 1-1 τη σειρά των ημιτελικών της Δύσης στο άλλο ματς της βραδιάς.

Το Λος Αντζελες ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση και προηγήθηκε ακόμη και με 21 πόντους (42-21) στη δεύτερη περίοδο. Οι «ρουκέτες» όμως αντέδρασαν και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ (92-90) στο τρίτο δεκάλεπτο. Παρόλα αυτά οι «λιμνάνθρωποι» έδειξαν χαρακτήρα και πήραν τη νίκη με το τελικό 117-109.

Ο Άντονι Ντέιβις με 34 πόντους (14/23 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 3/6 βολές) και 10 ριμπάουντ ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον ΛεΜπρόν Τζέιμς να προσθέτει 28 πόντους (9/12 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7/10 βολές), 11 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 μπλοκ και τον Μαρκίφ Μόρις 16 πόντους (4/5 τρίποντα).

Για τους Ρόκετς, ο Τζέιμς Χάρντεν είχε 27 πόντους (2/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 11/13 βολές), ο Ερικ Γκόρντον 24 πόντους (6/12 τρίποντα) και ο Πι Τζέι Τάκερ 18 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Ράσελ Γουέστμπρουκ έμεινε στους 10 πόντους (3/8 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 1/3 βολές) και 7 λάθη.