Φιλική νίκη του Παναθηναϊκού, 79-72 την Κλουζ στη Ρουμανία

Με αρκετά καλά διαστήματα, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 79-72 της Κλουζ σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στη Ρουμανία. Οι «πράσινοι» μπορεί να μην είχαν σε όλο τον αγώνα σταθερή απόδοση, αλλά έδειξαν κατά διαστήματα ότι είναι πολύ εκρηκτική ομάδα.

Οι παίκτες του Πασκουάλ προηγήθηκαν στο 7′ με 19-11, αλλά μείωσαν οι γηπεδούχοι σε 19-17 στο τέλος της περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός

αποκτούσε συνέχεια διαφορά 7-8 πόντων, αλλά οι παίκτες της Κλουζ μείωναν άμεσα. Στο τέλος του ημιχρόνου με πρωταγωνιστές τους Λάσμε, Γκιστ και Καλάθη οι πρωταθλητές Ελλάδας πήραν διαφορά εννέα πόντων (41-32).

Στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός και έφτασε τη διαφορά μέχρι το +18 (40-58, 26′) κι ενώ όλα έδειχναν ότι η 4η περίοδος θα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, η Κλουζ με ένα σερί 10-2 μείωσε στους έξι (59-65). Στη συνέχεια όμως οι παίκτες του Πασκουάλ δεν έδωσαν δικαιώματα και νίκησαν με 79-72.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 32-41, 49-63, 72-79