Μπάσκετ – Παγκόσμιο Γυναικών: «Άγγιξε» την υπέρβαση η Εθνική, ήττα 71-75 από τη Γαλλία (εικόνες)

Μεγάλη ευκαιρία για μία σπουδαία νίκη επί της Γαλλίας έχασε η Εθνική μπάσκετ γυναικών, στο δεύτερο αγώνα της για το Παγκόσμιο Κύπελλο της Τενερίφης. Με την Εβίνα Μάλτση να είναι ασταμάτητη (28 πόντοι με 6/13 τρίποντα), το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα προηγήθηκε 66-58 στις αρχές της τέταρτης περιόδου, αλλά στο φινάλε πλήρωσε την κούραση και τα λάθη απέναντι στην πιεστική άμυνα των «τρικολόρ» και γνώρισε

τη δεύτερη ήττα του με 71-75. Πλέον η ελληνική ομάδα θα παίξει την Τρίτη (25/9, 15:30) με τη Νότια Κορέα (η οποία ηττήθηκε σήμερα 82-63 από τον Καναδά), σε ένα ματς που θα κρίνει την τρίτη θέση του Α’ ομίλου και την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 38-36, 54-59, 75-71

Το ματς δεν ξεκίνησε καλά για την εθνική, που μετά το πρώτο τρίλεπτο (8-7) έχασε την επαφή με το σκορ. Η ευστοχία των Γαλλίδων στα τρίποντα και η κυριαρχία τους στα ριμπάουντ, τους επέτρεψε να ξεφύγουν 15-7 (5’10’’), και 24-13 (8’20’’). Οι Ελληνίδες διεθνείς όμως ήταν αποφασισμένες να μην παραδώσουν τα όπλα. Με την Εβίνα Μάλτση να παίρνει τα ηνία του αγώνα, το 26-17 της πρώτης περιόδου έγινε 29-27 (14’) με δύο συνεχόμενα τρίποντα της αρχηγού. Κι αυτό παρά το γεγονός ότι από το 11’ η Μαριέλλα Φασούλα είχε χρεωθεί με τρία φάουλ. Η Καλτσίδου ανέβασε κι αυτή την απόδοσή της και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την εθνική πίσω στο σκορ με 36-38, με μακρινό τρίποντο της Μάλτση με ταμπλό. Είναι χαρακτηριστικό ότι η «γαλανόλευκη» κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι, χωρίς να έχει εκτελέσει ούτε μία βολή στο πρώτο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, Σπανού και Παυλοπούλου πήραν μπροστά και η Σπυριδοπούλου με τρίποντο έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στην Εθνική (47-45, 24’40’’). Για λίγο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, αλλά πέντε διαδοχικοί πόντοι της Μάλτση έφεραν το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα στο +5 (59-54), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η Μάλτση ανέβασε τη διαφορά στο +8 (66-58, 31’40’’), αλλά στη συνέχεια η πιεστική γαλλική άμυνα και η κούραση των διεθνών ανέτρεψαν την κατάσταση. Οι «τρικολόρ» εκμεταλλεύθηκαν τα ελληνικά λάθη και πέρασαν μπροστά με τη Μιγέμ (69-68, 36’10’’). Ακολούθησαν χαμένες επιθέσεις εκατέρωθεν και στα 45’’ η Χριστινάκη κέρδισε φάουλ και ισοφάρισε με 1/2βολές (69-69). Η Γκρουντά ευστόχησε για το 71-69, η Ζοανές έκλεψε και η Μιγέμ κέρδισε φάουλ στα 9’’ και με εύστοχες βολές «τελείωσε» τον αγώνα.

Διαιτητές: Κόντε (Ισπανία), Μπόνερ (ΗΠΑ), Ντουάν (Κίνα)

ΓΑΛΛΙΑ (Γκαρνιέ): Επούπα 7 (1τρ., 5ρ., 4ασ.), Μιγέμ 20 (2), Γκρουντά 9 (7ρ.), Σιάκ 5, Μισέλ 2, Αγιαγί 2, Σαρτερό 6, Ζοανές 8 (6ασ.), Ντισέ 5 (1), Μπερνιέ 2, Τσατσουάνγκ 9 (3τρ., 6ρ., 5ασ.)

ΕΛΛΑΔΑ (Κεραμιδάς): Σταμάτη, Λύμουρα 6 (4ασ.), Σπυριδοπούλου 5 (1τρ., 5ρ.), Παυλοπούλου 8, Μάλτση 28 (6/13τρ.), Νικολοπούλου, Κοσμά, Σπανού 8, Καλτσίδου 9 (5ρ.), Χριστινάκη 3, Φασούλα 4