Έλληνες εξωτερικού: Δύο γκολ ο Λάμπρου, σκόραρε και ο Βέλλιος (εικόνες)

Την καλύτερη εμφάνιση του με τα «χρώματα» της Φορτούνα Σιτάρντ, πραγματοποίησε ο Λάζαρος Λάμπρου. Ο έλληνας άσος, ήταν ο πρωταγωνιστής στην εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Ντε Γκράαφσαπ, καθώς σκόραρε δις (38`, 83`) χαρίζοντας τρεις πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του. Ο Λάμπρου που ήταν στο αρχικό σχήμα της Φορτούνα, αντικαταστάθηκε στο 87′ από τον Σμέετς.

Εξαιρετική εμφάνιση

έκανε και ο Απόστολος Βέλλιος. Ο έμπειρος επιθετικός, αποδείχθηκε καθοριστικός για την ομάδα του, στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Κλαμπ Μπριζ, καθώς στο 60ο λεπτό ισοφάρισε τους επίδοξους πρωταθλητές Βελγίου, διατηρώντας την Μπέβερεν εκτός επικίνδυνης ζώνης. Ο Βέλλιος αντικαταστάθηκε στις καθυστερήσεις από τον Σάλκβιστ.

Fortuna Sittard wint van De Graafschap met 3-1. @FortunaSittard @vrouwefortuna pic.twitter.com/sdmNaJ40IV

Leo Everard (@LeoEverard) 21 Οκτωβρίου 2018

Het was lang niet altijd even goed, maar Fortuna heeft zondag drie razend belangrijke punten gepakt tegen De Graafschap: 3-1. Grote man aan Fortuna-zijde was basisdebutant Lazaros Lamprou. https://t.co/3l6BJIAs3l pic.twitter.com/uLO4rguRkt

— De Limburger Sport (@LimburgerSport) 21 Οκτωβρίου 2018

Afgelopen! Mede dankzij twee doelpunten van Lazaros Lamprou klimt Fortuna Sittard voorlopig uit de gevarenzone https://t.co/DfAhLAgaQx pic.twitter.com/ujifiCdTfs

— AD.nl/sportwereld (@ADSportwereld) 21 Οκτωβρίου 2018

In Belgium, Greek striker Apostolos #Vellios registered his second goal of the Jupiler League season to equalise for Waasland-Beveren against Club Brugge (VIDEO). https://t.co/AC1TjkuZf0

— AGONAsport Online (@agonasport) 20 Οκτωβρίου 2018

Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων στα ευρωπαϊκά γήπεδα το περασμένο Σαββατοκύριακο, έχει ως εξής:

ΑΓΓΛΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Αρσεναλ): Οι «κανονιέρηδες» υποδέχονται τη Δευτέρα (22/10) την Λέστερ και δεν αγωνιστεί ο διεθνής άσος.

Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Οι «κανονιέρηδες» υποδέχονται τη Δευτέρα τη Λέστερ.

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Εκτός αποστολής.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα με 2-0 από την ΣΠΑΛ.

Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη επί της Ουντινέζε με 3-0.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Εκτός αποστολής.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Εκτός αποστολής.

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Εκτός αποστολής.

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Εκτός αποστολής.

Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Εκτός αποστολής.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Βαλένθια.

ΓΑΛΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Αντικατέστησε στο 90ο λεπτό τον Ζερμέν, στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Νις.

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ): Εκτός αποστολής.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Ουτρέχτη.

Κωνσταντίνος Λάμπρου (Άγιαξ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 4-0 επί της Χέρενφεν.

Λάζαρος Λάμπρου (Φορτούνα Σιταρντ): Ηταν ο πρωταγωνιστής στην εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Ντε Γκράαφσαπ. Ο Ελληνας άσος, ηταν βασικός (αντικαταστάθηκε στο 87` από τον Σμέετς) και σκόραρε δις (38`, 83`) χαρίζοντας τρεις πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του.

Δημήτρης Κολοβός (Βίλεμ): Αντικατέστησε στο 77` τον Ντανκερλούϊ στην εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Μπρέντα.

ΒΕΛΓΙΟ
Αλέξανδρος Κατράνης (Μουσκρόν): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Συαντάρ Λιέγης.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Μουσκρόν): Εκτός αποστολής.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 3-2 επί της Ζούλτε Βάρεγκεμ.

Χρήστος Χαρίσης (Κορτράικ): Αντικατέστησε στο 66` τον Στογιάνοβιτς στην εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Σεντ Τρούϊντεν.

Απόστολος Βέλλιος (Μπέβερεν): Βασικός (αντικαταστάθηκε στις καθυστερήσεις από τον Σάλκβιστ) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Μπριζ. Αποδείχθηκε καθοριστικός για την ομάδα του, καθώς στο 60ο λεπτό ισοφάρισε τους επίδοξους πρωταθλητές, διατηρώντας την Μπέβερεν εκτός επικίνδυνης ζώνης.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Δεν είχε αγωνιστική πρωταθλήματος)
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα):
Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα):
Νίκος Ιωαννίδης (Μαρίτιμο):

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Βέϊλε.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Αούστρια Βιέννης

Ταξιάρχης Φούντας (Σεντ Πόλτεν): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 88` από τον Ουεντραόγκο) στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Μάτερσμπουργκ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Ντιναμό Βουκουρεστίου): Φιλοξενεί τη Δευτέρα (22/10) την Καλαράσι.

Μπρούνο Χαλκιαδάκης (Χέρμανσταντ): Αντικατέστησε στο 75` τον Κουρτεάν, στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από την Αστρα Τζιούρτζιου.

Αριστείδης Σοϊλέδης (Μποτοσάνι): Εκτός αποστολής.

ΣΚΩΤΙΑ
Χάρης Μαυρίας (Χιμπέρνιαν): Εκτός αποστολής.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιάννης Μανιάτης (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Ανταλιασπόρ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Γιώργος Τζαβέλας (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Ανταλιασπόρ.