FIBA Champions League: Βαριά ήττα και αποκλεισμός για τον Προμηθέα, 57-79 από την Τενερίφη

Στα Κανάρια Νησιά και τη «Santiago Martin Arena» ολοκληρώθηκε το ιστορικό ευρωπαϊκό «ταξίδι» του Προμηθέα, με τους Αχαιούς να μην υπερασπίζονται το +12 του πρώτου αγώνα στην Πάτρα. Η ομάδα του Γιατρά δεν κατάφερε να αντεπεξέλθει απέναντι στην καλά δομημένη άμυνα της Τενερίφης στο πρώτο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να χάσει γρήγορα την επαφή με τους Ισπανούς και να πέσει με το τελικό 79-57, στη ρεβάνς της φάσης των «16» του FIBA Champions League. Η θριαμβεύτρια της πρώτης έκδοσης του FIBA Champions League

(2017) θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά της διοργάνωσης την Χάποελ Ιερουσαλήμ (Ισραήλ).

Με μόλις 14/50 σουτ εντός πεδιάς, χαμένη τη μάχη των ριμπάουντ (25 έναντι 38), 14 λάθη και ένα καταδικαστικό δεύτερο δεκάλεπτο, όταν περιορίστηκε στους εννέα πόντους, δεν επέτρεψαν στον Προμηθέα την υπέρβαση στα Κανάρια Νησιά και μοιραία ολοκλήρωσε άδοξα το παρθενικό ευρωπαϊκό ταξίδι του. Ο Ρίον Μπράουν ήταν απελπιστικά μόνος στην επίθεση (20π.), ενώ μαζί με τον Τόνι Μέιερ (10π.) ήταν οι μοναδικοί από τους Αχαιούς που τελείωσαν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων. Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Σεμπαστιάν Σάιθ (13π.), Τιμ Αμπρομάιτις (13π.) και Νίκολας Μπρουσίνο (12π.).

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 44-23, 64-41, 79-57

Ο Προμηθέας βρέθηκε από το τζάμπολ της αναμέτρησης να χωλαίνει, απέναντι στην άμυνα της Τενερίφης, η οποία επέβαλε γρήγορα το ρυθμό της, προηγήθηκε στο 8′ με 22-10, ενώ έκλεισε την περίοδο στο +13 (27-14).

Οι γηπεδούχοι «έπνιξαν» με την άμυνα τους την ελληνική ομάδα στο δεύτερο δεκάλεπτο και χωρίς να… αγχωθούν έτρεξαν σε αυτό το διάστημα ένα επιμέρους σκορ 17-9, παίρνοντας το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +21 (44-23).

Ο Προμηθέας βρήκε την παραγωγικότητα του στα μισά της τρίτης περιόδου, όταν από το 53-28 έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 3-13, μειώνοντας σε 56-41, αλλά μέχρι εκεί… Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με ένα σερί 8-0 και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +23 (64-41).

Η τελευταία φορά που ο Προμηθέας απείλησε στο ματς ήταν στο 34′, όταν ο Μπράουν μείωσε στους 17 πόντους (68-51), καθώς στη συνέχεια οι Ισπανοί ενεργοποίησαν και πάλι την άμυνα τους, φτάνοντας άνετα στο τελικό 79-57.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκλίσιτς, Ντοζάι, Λίζκα.

ΤΕΝΕΡΙΦΗ (Τσους Βιδορέτα): Αμπρομάιτις 13 (1), Μπάσας 5 (1), Μπρουσίνο 12 (2), Σάιθ 13, Γουάιτ 9 (1), Ζιλέ 3 (1), Άιβερσον 6, Νιανγκ 2, Ριτσότι 5 (1), Σαν Μιγκέλ 3 (1), Στάιγκερ 6 (1)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Μπράουν 20 (2), Γερομιχαλός, Χολ 4, Κατσίβελης 4, Σαλούστρος 3, Έλις, Γκίκας 2, Κασελάκης 4 (1), Μέιερ 10 (1), Παρκς 5, Τσαϊρέλης 5