Την τρίτη διαδοχική ήττα της στον 2ο όμιλο του Basketball Champions League, υπέστη η ΑΕΚ στην Ισπανία, καθώς η Ένωση ηττήθηκε 93-76 από τη Σαν Πάμπλο Μπούργκος, για την 12η αγωνιστική της διοργάνωσης, βλέποντας το ρεκόρ της να υποχωρεί σε 7-5 και χάνοντας την επαφή με την πρώτη θέση, πέφτοντας στην 3η θέση. Τραυματίστηκε στο 1ο δεκάλεπτο ο Κιθ Λάνγκφορντ και έμεινε εκτός.

Στον αντίποδα, οι Ισπανοί πανηγύρισαν την έβδομη

νίκη τους, με την οποία «έπιασαν» την ΑΕΚ στη δεύτερη θέση της κατάταξης, καλύπτοντας παράλληλα τη διαφορά της ήττας τους στο ΟΑΚΑ (74-66).

H Μπούργος εκτέλεσε από τα 6.75 (13 τρίποντα) την ΑΕΚ, κερδίζοντας και τη μάχη των επιθετικών ριμπάουντ (11 έναντι 4 της ΑΕΚ). Στον αντίποδα, η Ένωση, η οποία τα… έσπασε σε τρίποντα (6/19) και βολές (12/16), είχε να αντιπαλέσει και με την κακοδαιμονία της, καθώς ο Κιθ Λάνγκφορντ τέθηκε νοκ άουτ από το πρώτο δεκάλεπτο με πρόβλημα στον δεξιό δικέφαλο, ενώ ο Ηλίας Παπαθεοδώρου δεν είχε στη διάθεση του τους τραυματίες Νίκο Γκίκα και Λίνο Χρυσικόπουλο.

Η προβληματική άμυνα έβαλε με το… καλημέρα σε μειονεκτική θέση την Ένωση (24-13), η οποία στο 14΄ βρέθηκε στο -21 (40-19) χωρίς να αντιδράσει μέχρι το ημίχρονο (54-34). Οι «κιτρινόμαυροι» βελτίωσαν την παραγωγικότητα τους στην τρίτη περίοδο, αλλά με την άμυνα να μην ακολουθεί η Μπούργος έμεινε σε απόσταση ασφαλείας (74-57 στο 30΄). Στον… επίλογο του αγώνα η ΑΕΚ προσπάθησε τουλάχιστον να υπερασπιστεί στη διαφορά της νίκης της στο ΟΑΚΑ (+8), αλλά τα διαδοχικά τρίποντα του ΜακΦάντεν δεν της το επέτρεψαν…

Κορυφαίος των νικητών ο Βίτορ Μπενίτε 23 πόντους, ενώ από την ΑΕΚ ξεχώρισε ο Νίκος Ζήσης στο ντεμπούτο του με 16 πόντους (4/5δ., 2/2τρ., 2/4β.).

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 54-34, 74-57, 93-76.

Διαιτητές: Ρόσο, Σαχίν, Τομάσοβιτς

Οι συνθέσεις:

ΜΠΟΥΡΓΟΣ (Πενιαρόγια): Μπάσας 8 (2), Μπενίτε 23 (4), Λίμα 6, ΜακΦάντεν 12 (3), Ριβέρο 7 (1), Άπιτς 15, Μπαρέρα, Κλαρκ 2, Φιτιπάλντο 10 (2), Σαλβό 8 (1), Βέγκα 2.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Τσάλμερς 8, Γιαννόπουλος 8 (2), Γκραντ 15, Ματσιούλις 11, Ρέι 6 (2), Γιάνκοβιτς 8, Κακλαμανάκης, Λάνγκφορντ, Μαυροειδής 2, Σλότερ 2, Τολιόπουλος, Ζήσης 16 (2).

(πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ)

Πηγή: Basketball Champions League: Νέα ήττα για την ΑΕΚ, 93-76 από τη Σαν Πάμπλο Μπούργκος (video) - altsantiri