Με τεσσάρα τα πάντσερ στα ημιτελικά.

Θρίαμβος για τα πάντσερ,πανωλεθρία για τον Μαραντόνα.Η Γερμανία συνέτριψε την Αργεντινή και πέρασε στους τέσσρις του μυντιάλ.Από το τρίτο λεπτό που πέτυχε το πρώτο γκολ ο Μίλερ έδειξε ποιος έχει το πάνω χέρι.Η Αργεντινή δεν μπόρεσε να αντιδράσει,ο Μαραντόνα έδειξε να κοιμάται στον πάγκο κι έτσι η ομάδα του ακολούθησε την τύχη της Βραζιλίας.Οι γερμανοί είαν φουλ τις μηχανές 90 λεπτά και δεν σταματούσαν την φουλ επίθεση αν δεν σφύριζε τη λήξη ο διαιτητής.Αντίθετα οι αργεντίνοι είχαν φλύαρη υπεροχή για ένα διάστημα,δεν απείλησαν ποτέ ουσιαστικά
ενώ ο Μέσι έδειχνε να είναι σε άλλο γήπεδο.Σίγουρα η καρέκλα του Μαραντόνα τρίζει ενώ ο Πελέ μάλλον θα αισθάνεται δικαιωμένος που έλεγε ότι ο αργντίνος κόουτς δεν είναι και τόσο κόουτς. Στα ημιτελικά του 19ου Παγκοσμίου Κυπέλλου, για τρίτη σερί διοργάνωση και για 15η συνολικά στην ιστορία της, προκρίθηκε η Γερμανία. Η ομάδα του Λεβ, με δύο τέρματα του Κλόζε (68`, 89`) και από ένα των Μίλερ (3`) και Φρίντριχ (74`) συνέτριψε 4-0 την Αργεντινή στο Γκρ