Τρία στα τρία για τους Έλληνες του ΝΒΑ

Οι Νικ Καλάθης και Κώστας Κουφός με το Μέμφις και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με το Μιλγουόκι πανηγύρισαν τα ξημερώματα νίκες με τις ομάδες τους στο NBA.
Μετά από μεγάλο διάστημα ο Νικ Καλάθης επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις με το Μέφις (10π. με 5/5 σουτ και 3 ριμπάουντ σε 13 λεπτά συμμετοχής) έχοντας καθοριστική συμβολή στη νίκη των Γκρίζλις με 100-92 επί της Οκλαχόμα.
Μετά το 66-66 οι «αρκούδες» έτρεξαν σερί 9-0 με τον Καλάθη να σημειώνει τέσσερις πόντους και να ευστοχεί σε ένα... απίθανο σουτ με ταμπλό στην εκπνοή της 3ης περιόδου.
Στο

δεύτερο ημίχρονο το Μέφις ξέφυγε με 83-72, δια χειρός Κώστα Κουφού (4 πόντοι, 11 ριμπάουντ και 1 κόψιμο σε 21 λεπτά συμμετοχής) και πανηγύρισαν τη νίκη στην προσπάθεια κατάληψης της δεύτερης θέσης στη Δύση.
Μετά από 11 διαδοχικές εκτός έδρας ήττες, το Μιλγουόκι πέτυχε μεγάλη νίκη με 110-101 στη Βοστόνη. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, αν και «φορτώθηκε» από νωρίς με φάουλ, τελείωσε τον αγώνα με 11 πόντους (5/8 σουτ και 1/2 βολές, ενώ μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και έκανε 3 λάθη) σε 27:16'' λεπτά συμμετοχής.