Στους 16 ο Θρύλος!

O Ολυμπιακός προκρίθηκε πανάξια στις 16 καλύτερες ομάδες του Champions League.

H oμάδα του Μίτσελ νίκησε με 3-1 την Άντερλεχτ στο κατάμεστο "Γ. Καραϊσκάκης" και με 10 βαθμούς πήρε την δεύτερη θέση και για 4η φορά στην ιστορία της πέρασε στον επόμενο γύρο της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του αγώνα και δικαιωματικά πήραν τη νίκη με δεύτερη

τριάρα απέναντι στους Βέλγους και γεύτηκαν το "νέκταρ της επιτυχίας".

Ο Σαβιόλα πέτυχε δυο γκολ για τον Ολυμπιακό στο 33' και στο 58' και ο Ντομίνγκεζ σφράγισε τη νίκη του με το πέναλτι στο 95'.

Προσωρινά είχε ισοφαρίσει η Άντερλεχτ με τον Κλιέσταν, αλλά οι "ερυθρόλευκοι" είχαν τις σωστές απαντήσεις και έφτασαν στον θρίαμβο.

Δυο χαμένα πέναλτι με τους Σαβιόλα και Βάις για τον Ολυμπιακό, με οκτώ τελείωσε το ματς η Άντερλεχτ λόγω των αποβολών των Κουγιατέ, Ν’ Σακαλά και Προτό.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Μπενφίκα νίκησε με 2-1 την Παρί Σεν Ζερμέν, έφτασε επίσης τους δέκα βαθμούς, αλλά έμεινε τρίτη, ενώ οι Πειραιώτες θα μάθουν τον επόμενο αντίπαλό τους στις 16 Δεκεμβρίου στην κλήρωση που θα γίνει στη Νιόν της Ελβετίας.

Ολυμπιακός, έχοντας την ορμή από τον κόσμο του, μπήκε δυνατά στο ματς από τα πρώτα λεπτά με στόχο να επιβάλει το ρυθμό του και τους... κανόνες του στον αγωνιστικό χώρο./pp /pp Η ομάδα του Πειραιά απείλησε ουσιαστικά για πρώτη φορά την εστία του Προτό στο 15' με εκτέλεση φάουλ του Χολέβα, με τον γκολκίπερ της Άντερλεχτ να πέφτει στην δεξιά του γωνία και να διώχνει σε κόρνερ./pp /pp Με τον ίδιο τρόπο, ο ακραίος μπακ των Πειραιωτών προσπάθησε να απειλήσει τους Βέλγους και στο 22', με την μπάλα να καταλήγει άουτ, για να έρθει μια μεγάλη φάση του Σαβιόλα στο 32', ο οποίος πλάσαρε άουτ από τα αριστερά, για να μην κάνει το ίδιο... λάθος ένα λεπτό μετά./pp /pp Ο Αργεντινός άσος έγινε κάτοχος της μπάλας, σούταρε με το αριστερό και έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία του Προτό, κάνοντας το 1-0 και σηκώνοντας στον... αέρα το γήπεδο! Οι Πειραιώτες ήταν πλέον σε θέση οδηγού./pp /pp Η απάντηση όμως της Άντερλεχτ δεν άργησε να έρθει, όταν έβγαλε γρήγορη αντεπίθεση και ο Κλιέσταν πλάσαρε για το 1-1, το οποίο έμελλε να είναι και το σκορ του πρώτου μέρους./pp /pp Στο 44' ο Ολυμπιακός έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Ολαϊτάν έκανε την ατομική προσπάθεια απο τα δεξιά, το σουτ του Νιγηριανού ήταν καλό, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία της Άντερλεχτ./pp Times New Roman', serif; font-size: 14px; line-height: 18px;"/pp Ο Σαβιόλα... μίλησε και πάλι, το "κλείδωσε" ο Ντομίνγκεζ/pp /pp Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν χωρίς αλλαγές στο δεύτερο μέρος και η ομάδα του Πειραιά είχε από νωρίς την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της. Στο 49ο λεπτό, ο Κουγιατέ έκανε χέρι μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή, Βόλφγκανγκ Σταρκ, να υποδεικνύει το πέναλτι και να βγάζει δεύτερη κίτρινη κάρτα στον άσο της Άντερλεχτ./pp /pp Ο Σαβιόλα ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Προτό απέκρουσε, πέφτοντας σωστά στη γωνία του. Το σκορ έμεινε στο 1-1. Ο Μίτσελ πέρασε στη συνέχεια τον Βάις στη θέση του Μασάντο./pp /pp Η Άντερλεχτ συνέχισε να προσπαθεί να απειλήσει κυρίως με αντεπιθέσεις, αλλά ο Ολυμπιακός διατηρούσε την υπεροχή, την οποία μετουσίωσε σε νέο προβάδισμα στο σκορ ξανά με τον Σαβιόλα! Ο Χολέβας έκανε την κούρσα από αριστερά, γύρισε την μπάλα εκεί όπου ο Φουστέρ έκανε το σουτ, ο Σαβιόλα μπήκε στην πορεία της μπάλας και την έστειλε στα δίχτυα του Προτό για το 2-1, στο 58’!/pp /pp Λίγη ώρα μετά, στο 61’, άφησε την θέση του στο Ντομίνγκεζ, ο οποίος με την είσοδό του στο ματς προσπάθησε να δώσει νέο "αέρα"μεταξύ μεσαίας γραμμής και επίθεσης./pp Ο Ρομπέρτο έδειξε για ακόμη μία φορά το ταλέντο του στο 67’, όταν ενήργησε υποδειγματικά στην προσπάθεια του Ζιλέ, αποκρούοντας και κρατώντας μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό. Μεγάλη επέμβαση του Ισπανού γκολκίπερ.../pp /pp Η μοίρα έπαιξε… περίεργο παιχνίδι στον Ολυμπιακό, για δεύτερη φορά στο ματς. Ο Βάις έκανε υπέροχη ενέργεια στο 70’ και ανατράπηκε από τον Ν' Σακαλά μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή, Σταρκ, να υποδεικνύει το πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού. Ο ίδιος ο Σλοβάκος ανέλαβε την εκτέλεση στο 71’, αλλά νικήθηκε από τον Προτό./pp /pp Ένα λεπτό μετά, στο 72’, ο Κάμπελ μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή και γύρισε παράλληλα την μπάλα, εκεί όπου ο Ολαϊτάν έκανε στην κίνηση το σουτ, αναγκάζοντας ξανά τον Προτό σε μία ενστικτώδη επέμβαση./pp /pp Οι παίκτες του Ολυμπιακού ήταν αποφασισμένοι για το τρίτο γκολ, με τον Φουστέρ να κάνει στο 84` πολύ καλό μακρινό σουτ, αλλά να βλέπει την μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Η Άντερλεχτ έμεινε στη συνέχεια με 9 παίκτες, καθώς και ο Ν' Σακαλά αντίκρισε στο 88ο λεπτό τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, επειδή σταμάτησε αντικανονικά τον Βάις που έβγαινε στην αντεπίθεση./pp /pp Στα λεπτά που απέμεναν, ο Ολυμπιακός κέρδισε και τρίτο πέναλτι στις καθυστερήσεις, με τον Προτό να ανατρέπει τον Βάις που είχε βγει τετ-α-τετ και να αποβάλλεται! Ο Ντομίνγκεζ ανέλαβε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων την εκτέλεση κι αυτή τη φορά η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το τελικό 3-1./pp Times New Roman', serif; font-size: 14px; line-height: 18px; margin: 0px 0px 1em;">

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Σαλίνο, Χολέμπας, Μανωλάς, Σιόβας, Σάμαρης, Μασάντο (53’ Βάις), Κάμπελ, Σαβιόλα (61’ Ντομίνγκεζ), Φουστέρ (88’ Εντινγκά), Ολαϊτάν.

Άντερλεχτ (Τζον Φαν Ντεν Μπρομ): Προτό, Βαν Ντεν Μπόρε (72’ Ατσεάμπονγκ), Κουγιατέ, Μπεμπά, Ν’ Σακάλα, Μιλιβόγεβιτς (53’ Νάουτινγκ), Κλιέσταν, Ζιλέ, Ναχάρ, Πράετ (83’ Τίλεμανς), Μίτροβιτς.