Στη δεύτερη θέση η Λάτσιο!

Τρένο… πάει στις τελευταίες αγωνιστικές στο ιταλικό πρωτάθλημα η Λάτσιο. Έτσι και σήμερα ξεπέρασε το… εμπόδιο της Έμπολι με μεγάλη ευκολία (4-0) και πέρασε στη δεύτερη θέση αφήνοντας πίσω τη Ρόμα η οποία ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Τορίνο εκτός έδρας.

Ο δρόμος για την όγδοη νίκη στη σειρά για την Λάτσιο άνοιξε στο 4ο λεπτό με τον Μάουρι. Ο Κλόζε (31’) και ο Καντρέβα (44’) είχαν «καθαρίσει» την νίκη πριν καν ολοκληρωθεί το πρώτο 45λεπτό του αγώνα. Στο 53ο λεπτό ο Φελίπε Άντερσον πέτυχε το 4-0 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ παρά το γεγονός ότι οι «λατσιάλι»

έμειναν με δέκα παίκτες στο 58ο λεπτό με την αποβολή του Νοβαρέτι.

Την ίδια στιγμή στο Τορίνο η Ρόμα δεν έπαιρνε το αποτέλεσμα που ήθελε και έβλεπε την δεύτερη θέση να απομακρύνεται. Οι «ρωμαίοι» άνοιξαν το σκορ στο 57ο λεπτό με το πέναλτι του Φλορέντσι. Λίγα λεπτά αργότερα όμως (64’) ο Λόπες ισοφάρισε.

Στο άλλο μεγάλο παιχνίδι της αγωνιστικής η Νάπολι επικράτησε 3-0 της Φιορεντίνα. Ο Μέρτενς στο 21ο λεπτό έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Μπενίτεθ. Στο 36ο λεπτό ο διαιτητής δεν κατοχύρωσε το δεύτερο τέρμα των γηπεδούχων καθώς δεν είδε ότι η μπάλα πέρασε την γραμμή στο σουτ που έκανε το Ιγκουαϊν. Ακόμη κι έτσι όμως η Νάπολι διπλασίασε τα γκολ της έστω και με μεγάλη καθυστέρηση. Αυτό συνέβη στο 71ο λεπτό με τον Χάμσικ, ενώ το τελικό 3-0 έγινε στο 89' με τον Καγιεχόν. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη των ναπολιτάνων μετά από περίπου έναν μήνα.

Απρόσμενη ήττα 3-1 για την Ουντινέζε από την Παλέρμο και μάλιστα εντός έδρας. Σε κρίση οι γηπεδούχοι αναζητούσαν τη νίκη και ήλπιζαν πως θα την έπαιρναν απέναντι σε έναν αντίπαλο που και αυτός δεν ήταν σε καλή αγωνιστική κατάσταση. Έξι παιχνίδια χωρίς νίκη μετρούσε η Παλέρμο, ένα σερί το οποίο "έσπασε" σήμερα. Λαζααρ, Ριγκόνι και Σοτσεφ τα γκολ για τους φιλοξενούμενους.