Nίκη από τον... Μάντζ-ΑΡΗ!(ΦΩΤΟ)

Εχαναν απο την αρχή του ματς από την άσημη Ζιέλονα Γκόρα.

Στο τέλος που... ξύπνησαν, οι Πολωνοί δεν έδειξαν να... μασάνε και παραλίγο να πάρουν το ματς.

Όμως, ο Μάντζαρης που είχε μέχρι εκείνο το σημείο τρεις πόντους ήρθε από... άλλο πλανήτη και στο τελευταίο ματς της αναμέτρησης έδωσε στους πρωταθλητές Ελλάδας τη νίκη με 79-77.

Ετσι, οι "ερυθρόλευκοι" έκαναν το "5 στα 5" και είναι το απόλυτο φαβορί για την πρώτη θέση στον όμιλό τους, ενώ έχουν το καλύτερό του ξεκίνημα στην διοργάνωση.

Το ματς

Ο

Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στον αγωνιστικό χώρο του ΣΕΦ, καθώς οι Πολωνοί κατάφεραν να τον μπλοκάρουν επιθετικά και να του... ρημάξουν την ρακέτα.

Ο Πρίντεζης με 1/2 βολές άνοιξε το σκορ, αλλά από 'κει και πέρα, οι "ερυθρόλευκοι" βρέθηκα να κυνηγούν το σκορ.

Οι Εγενκά, Χάνας, Ντραγκίσεβιτς, Κόζαρεκ οδηγούσαν την ομάδα τους, ενώ ο τελευταίος έφερε την ομάδα του σε απόσταση από τους πρωταθλητές κάνοντας το 7-12.

Στη συνέχεια, Χάνας και Ντραγκίσεβιτς έκαναν το 11-20, με τον τελευταίο να διαμορφώνει το σκορ της πρώτης περιόδου 11-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Λοτζέσκι μείωσε σε 13-22, αλλά ο Ντραγκίσεβιτς απάντησε άμεσα, ενώ στη συνέχεια Γουόλερ και Σελ δεν άφηναν την ομάδα να... πάρει ανάσα.

Ο Ντραγκίσεβιτς, μάλιστα, με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου είχε 10 πόντους στο 29-40. Ντάνστον και Σπανούλης πήγαν να μαζέψουν τη διαφορά, αλλά ο Σελ διαμόρφωσε το σκορ ημιχρόνου 33-42.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την άμυνα ζώνη και είχαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (37-48). Σπανούλης και Πρίντεζης μείωσαν στους τέσσερις (48-52), αλλά ο Κόζαρεκ κρατούσε την ομάδα του μπροστά στο σκορ και έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε στο +8.

Στο τελευταίο και κρίσιμο σημείο του αγώνα, οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνά τους αλλά δεν μπορούσαν επιθετικά να απειλήσουνν.

Ο Πρίντεζης 3,5 λεπτά από το τέλος με τρίποντο - ανάσα έκανε το 60-65, οι βολές του Μάντζαρη έφεραν τον Ολυμπιακό σε απόσταση τριών πόντων (62-65), ενώ το τρίποντο του Σπανούλη έκανε το σκορ 67-69.

Το ματς στο τέλος ήταν... φωτιά με φωτιά. Ο Σπανούλης έκανε το 73-72 44'' από το τέλος, ο Μάντζαρης με μία βολή πρόσθεσε ακόμη έναν πόντο (74-72), αλλά 16'' από το τέλος ο Σελ με τρίποντο από τη γωνία έκανε το 74-75! Με λέι απ ο Σπανούλης έκανε το 76-75, ο Εγένγκα απάντησε άμεσα και ο Μάντζαρης στο τελευταίο σουτ του αγώνα βρήκε στόχο!

Ετσι, οι πρωταθλητές Ευρώπης συνεχίζουν αήττητοι.

Δεκάλεπτα: 11-22, 33-42, 55-63, 79-77.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 2, Λο 6, Ντάνστον 6, Σπανούλης 18, Περπέρογλου 5, Παπαπέτρου, Μπέγκιτς 2, Πρίντεζης 21, Αγραβάνης, Μάντζαρης 6, Κατσίβελης, Λοτζέσκι 13.

Ζιέλονα Γκόρα (Ούβαλιν): Σελ 15, Γουόκερ 8, Μπάρλοου, Τσάνας 5, Χρίτσανιουκ, Εγένγκα 13, Ντραγκίτσεβιτς 18, Μπράκινς 7, Σρόκα 3, Κόζαρεκ 8.