Ξέσπασαν Μπαρτσελόνα και Ρεάλ

Στο «Καμπ Νου» ανησύχησαν στο 4' , όταν η Αθλέτικο είχε δοκάρι με τον Τιάγκο Μέντες. Ομως, στη συνέχεια και μάλιστα πριν συμπληρωθεί το πρώτο ημίωρο, η Μπαρτσελόνα είχε «καθαρίσει» το ματς με τους Βίγια (8' ), Μιράντα (15' αυτογκόλ) και Μέσι (26' ). Στο 41' , ο Φάμπρεγας είχε σουτ στο δοκάρι, ενώ στο β' μέρος, ο Λιονέλ Μέσι πέτυχε άλλα δύο γκολ και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο. Στο 78' (απέφυγε δύο παίκτες της Αθλέτικο) και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Η Ρεάλ Μαδρίτης ξέσπασε στην Ράγιο Βαγιεκάνο (6-2), έστω και
με δέκα παίκτες,  λόγω αποβολής του Ντι Μαρία. Το «Μπερναμπέου» θα πρέπει να «πάγωσε» δύο φορές. Την πρώτη, μόλις στα πρώτα δευτερόλεπτα, όταν η Ράγιο Βαγιεκάνο προηγήθηκε με τον  Μίτσου. Τη δεύτερη ήταν στο 57' όταν ο Ντι Μαρία πήγε στα αποδυτήρια, αφού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη! Η ουσία είναι ότι η Ρεάλ έπαιξε καλύτερα με δέκα παίκτες! Πριν από την αποβολή του Ντι Μαρία βέβαια, είχε προηγηθεί 3-2, με δύο γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο (38' και 50'-πεν ) και ένα γκολ του Ιγκουαίν (45' ). Η ανησυχία προήλθε από το γεγονός ότι ο Μίτσου στο 54' είχε μειώσει σε 3-2. Κι όμως, η αντίδραση της ομάδας του Μουρίνιο ήταν εντυπωσιακή, αφού πέτυχε άλλα τρία γκολ με τους Βαράν (67' ), Μπενζεμά (72' ) και Κριστιάνο Ρονάλντο (84' πεν, έκανε χατ-τρικ).Στα άλλα αποψινά ματς: Σεβίλη-Βαλένθια 1-0 (18' Κανουτέ), Μπιλμπάο-Βιγιαρεάλ 1-1 (48' Γκαμπιλόντο – 53' Νιλμαρ) Να σημειώσουμε, ότι πρώτος σκόρερ (σε πέντε αγώνες) είναι ο Μέσι με οκτώ γκολ και ακολουθεί ο Κρ. Ρονάλντο με επτά.