Με κορυφαίο τον Φάν Πέρσι η Αρσεναλ

Ηταν μόλις η δεύτερη νίκη της Αρσεναλ στην Πρέμιερ Λιγκ, ύστερα από έξι παιχνίδια. Στο «Εμιρέιτς» λοιπόν, Ο Φαν Πέρσι λοιπόν, σκόραρε στο 46' και το 71' συμπληρώνοντας μάλιστα εκατό γκολ με τη φανέλα της Αρσεναλ. Το 3-0 έκανε ο Σονγκ στο 88' .H σύνθεση της Αρσεναλ:
Σέζνι, Μέρτεζάκερ, Σανιά, Γκιμπς, Κοσιελνί, Αρτέτα (81' Ροσίτσκι), Σονγκ, Ράμσεϊ, Φαν Πέρσι (86' Σαμάκ), Γουόλκοτ, Ζερβίνιο (78' Αρσάβιν).Η Γιουναιτεντ έχασε τους πρώτους βαθμούς, αφού έφερε 1-1 στο «Μπριτάνια» με τη Στόουκ. Προηγήθηκε στο 27' με τον Νάνι και η Στόουκ ισοφάρισε στο 52' με τον Κράουτς. Η Γιουνάιτεντ αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Ρούνι, ενώ στα πρώτα λεπτά τραυματίστηκε και αποχώρησε ο Ερνάντες.  Νίκη και για την Τσέλσι στο «Στάμφορντ Μπριτζ» (4-1 τη Σουόνσι), με κεντρικό πρόσωπο τον Φερνάντο Τόρες. Ο Ισπανός φορ, άνοιξε το σκορ στο 29' , αλλά δέκα λεπτά αργότερα αποβλήθηκε με απ' ευθείας κόκκινη για σκληρό τάκλιν στον Γκόουερ! Ο Ραμίρες πέτυχε δύο γκολ για την Τσέλσι (36' και 75' ), η Σουόνσι   μείωσε στο 86' με τον Γουίλιαμς, αλλά στο 94' ο Ντρογκμπά έκανε το τελικό 4-1. Με γκολ των Μπαλοτέλι (76' ) και Μίλνερ (89' ), η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε στην έδρα της 2-0 την Εβερτον, ενώ η Λίβερπουλ επικράτησε στο «Ανφιλντ» της Γουλβς με 2-1 (11' Τζόνσον-αυτογκολ, 38' Σουάρες/46' Φλέτσερ). Στα άλλα ματς της 6ης αγωνιστικής: Η Τότεναμ, αντίπαλος του ΠΑΟΚ στους ομίλους του Europa league, νίκησε εκτός έδρας 2-1 τη Γουίγκαν. Επίσης: Γουέστ Μπρομ-Φούλαμ 0-0, Νιούκαστλ-Μπλάκμπερν 3-1.   Η βαθμολογία: Γιουναιτεντ και Σίτι από 16, Τσέλσι 13, Νιούκαστλ 1, Λίβερπουλ 10.