«Σίφουνας» στο Κάρντιφ η Τότεναμ

Σαν… σίφουνας πέρασε από το Κάρντιφ η Τότεναμ, επικρατώντας με 3-0, στον πρώτο αγώνα της για το 2019. Οι Λονδρέζοι χρειάστηκαν μόλις 26 λεπτά για να πετύχουν τρία γκολ και να περάσουν στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 48 βαθμούς. Η τρίτη, Μάντσεστερ Σίτι, πάντως έχει αγώνα λιγότερο καθώς υποδέχεται την Πέμπτη (3/1) την πρωτοπόρο Λίβερπουλ, στο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής της Premier League.

Aποφασισμένη

να ρεφάρει την εντός έδρας απώλεια από τη Γουλβς την προηγούμενη αγωνιστική, η Τότεναμ άνοιξε το σκορ στο 3ο λεπτό με τον Χάρι Κέιν μετά από ωραίο συνδυασμό με τον Τρίπιερ. Ο Έθριτζ είδε για δεύτερη φορά την μπάλα μέσα στην εστία του στο 12ο λεπτό, όταν σε κόντρα των Σπερς, ο Έρικσεν, έκανε το 2-0 με δεξί σουτ στην γωνία. Και στο 26′ ήταν η σειρά του Σον! Ο Κορεάτης μπήκε μέσα στη μεγάλη περιοχή και παρότι είχε πάνω του έναν αμυντικό, με διαγώνιο σουτ, κατάφερε να τριπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του βόρειου Λονδίνου.