Ο Μπάρκας απέκρουσε το πρώτο του πέναλτι στο πρωτάθλημα

Η ΑΕΚ ήταν καταιγιστική στα Γιάννενα επικρατώντας του ΠΑΣ με 4-0, σκορ που είχε διαμορφωθεί από το πρώτο ημίχρονο. Η Ένωση μετά από αρκετό καιρό συνδύασε ουσία και θέαμα, παίρνοντας μια σημαντική νίκη ενόψει της δύσκολης συνέχειας του πρωταθλήματος.

Οι «κιτρινόμαυροι» κράτησαν το μηδέν στην εστία τους για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι στην Super League. Το τελευταίο παιχνίδι που δέχθηκαν γκολ στην ήττα από τον Παναιτωλικό με 2-1 στο Αγρίνιο για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Αυτό δεν θα είχε συμβεί αν ο Βασίλης Μπάρκας δεν είχε αποκρούσει το πέναλτι του Αθανασιάδη στις καθυστερήσεις του αγώνα. Μάλιστα το πέναλτι που απέκρουσε ο Έλληνας τερματοφύλακας ήταν το πρώτο στο ελληνικό πρωτάθλημα και δεύτερο στην επαγγελματική του καριέρα.

Το άλλο πέναλτι που είχε αποσοβήσει ήταν στον περσινό τελικό Κυπέλλου με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ.