Με έναν εκπληκτικό Μέικον οι Πράσινοι επέστρεψαν στις νίκες, 82-67 την Αλμπα

Με όπλο την εξαιρετική του άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και έναν τρομερό Ντάριλ Μέικον σε ρόλο πρόωρου Αη Βασίλη  ο  Παναθηναϊκός μετέτρεψε σε περίπατο ένα παιχνίδι που έκρυβε παγίδες.

Επικράτησε της Άλμπα Βερολίνου με 82-67 στο ΟΑΚΑ προσφέροντας και θέαμα στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα ξεκολλώντας από την τελευταία θέση της βαθμολογίας στην Ευρωλίγκα.

Ήδη η ψυχολογία του έχει ανέβει στο κατακόρυφο

τον τελευταίο μήνα (μετά τη μεγάλη νίκη επί του Ολυμπιακού) και όλοι στο τριφύλλι θέλουν αυτό να έχει συνέχεια.

Με το δίδυμο Μέικον-Παπαγιάννη να είναι οι κορυφαίοι και στη συνεργασία τους αλλά και σε εκτελεστικό επίπεδο και κρυφούς άσους στο μανίκι τους προπονητή τους τον Κασελάκη και τον Σαντ Ρος ο Παναθηναϊκός έφτασε με εντυπωσιακό τρόπο στη νίκη.

Ο Μέικον έκανε πράγματα και θαύματα (20 πόντους και 11 ασίστ) την ώρα που και ο Παπαγιάννης είχε ντάμπλ-ντάμπλ (14 πόντους και 10 ριμπάουντ) και ο Κασελάκης με 17 πόντους έκανε ατομικό ρεκόρ πόντων στην καριέρα του σε αγώνα Ευρωλίγκας.

«Ηταν ένα πολύ καλό παιχνίδι από όλους μας με όπλο την άμυνα. Πολλοί με ξέρουν για τους πόντους, αλλά μου αρέσει το ίδιο και το να πασάρω. Πάντως νοιώθω άλλος άνθρωπος στα εντός έδρας παιχνίδια με την τρομερή ενέργεια που μας δίνει ο κόσμος μας στο ΟΑΚΑ» τόνισε ο Μέικον.

Οι Πράσινοι είχαν ξεκινήσει εντυπωσιακά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 17-8 με εκπληκτικό τον Λεωνίδα Κασελάκη (έκανε προσωπικό ρεκόρ στην Ευρωλίγκα αφού για πρώτη φορά είχε διψήφιο αριθμό πόντων στο φινάλε) που άρχισε το παιχνίδι με 3/3 τρίποντα. Ενώ σημείωσαν 30 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο με 6/12 τρίποντα. Στο οποίο οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη δεν είχαν ούτε ένα λάθος.

Όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξέχασαν την…άμυνα στον πάγκο και οι Βερολινέζοι με καταιγισμό τριπόντων (4/7 είχε ο Ερικσον και 3/3 ο Μπλάτ με 9/17 όλη η ομάδα στο ημίχρονο) όχι απλά έφεραν τα πάνω κάτω αλλά προηγήθηκαν ακόμα και με εννέα πόντους (43-34).

Το πρόβλημα για την ελληνική ομάδα ήταν ότι από τη δυσλειτουργία στην άμυνα, το πρόβλημα μεταφερόταν και στην επίθεση με τον Παναθηναϊκό να έχει θέματα και να σκοράρει μόλις 4 πόντους σε σχεδόν έξι λεπτά.

Εκεί ο τεχνικός των Πρασίνων (που δοκίμασε για λίγο όμως και την κλασσική ζώνη καθώς την έσπασαν άμεσα οι φιλοξενούμενοι με τα τρίποντα) πήρε τάιμ άουτ και είπε ουσιαστικά μία λέξη. Άμυνα.

Ο Παναθηναϊκός το έκανε πράξη και το 9-0 ήρθε φυσιολογικά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (43-43)

Στο τρίτο μάλιστα δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός υποχρέωσε την Αλμπα να τα…σπάσει (0/8 τρίποντα) και άρχισε να βάζει το νερό το αυλάκι. Και μάλιστα σε 22 λεπτά οι Πράσινοι έφαγαν μόλις 18 πόντους (από το 43-34 της Αλμπα στο 16’  στο 78-61 υπέρ του Παναθηναϊκού στο 38’ !) δείγμα της εξαιρετικής τους άμυνας από όπου ξεκινούσαν όλα.

Και όλα αυτά χωρίς τον ηγέτη του (Νέντοβιτς) που είναι τραυματίας αλλά και τον αρχηγό του (Παπαπέτρου) που έπαιξε ελάχιστα λόγω τραυματισμού και επίσης ανέτοιμο τον Γουάιτ που επισης έπαιξε ελάχιστα. Σημαντική απουσία και για την Αλμπα, αυτή του Λουκ Σίκμα.

Κερασάκι στην τούρτα το κάρφωμα του Νεοκλή Αβδάλα που έκανε ιδανικό ντεμπούτο στην Ευρωλίγκα γράφοντας ιστορία ως ο νεότερος παίκτης του Παναθηναϊκού που αγωνίστηκε ποτέ στην διοργάνωση.

Δεκάλεπτα: 30-25, 43-43, 57-52, 82-67.

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Πέρι 4 (3 ριμπάουντ), Μέικον 20 (4/6 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 6/6 βολές, 11 ασίστ), Παπαγιάννης 14 (7/12 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Παπαπέτρου 2 (0/3 σουτ, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Κασελάκης 17 (2/5 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Γουάιτ 3 (1/5 σουτ), Αβδάλας 2, Έβανς 4 (1/4 σουτ, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Μαντζούκας, Σαντ Ρος 16 (5/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη).

Αλμπα Βερολίνου (Γκονθάλεθ): Λο (0/6 σουτ, 4 ασίστ), Ντα Σίλβα 13 (3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Σμιθ 11 (1/5 τρίποντα), Ντίλοου, Έρικσον 18 (3/4 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Σνάιντερ 3 (1), Ολίντι 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Τίμαν 5 (0/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπλατ 9 (3/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Ζούσμαν 1 (0/3 σουτ, 1/5 βολές), Λάμερς 2 (1/7 σουτ).

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 22/41 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 14/15 βολές, 38 ριμπάουντ (30 αμυντικά + 8 επιθετικά), 19 ασίστ, 2 κλεψίματα, 10 λάθη, 6 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Άλμπα Βερολίνου: 17/37 δίποντα, 10/37 τρίποντα, 3/8 βολές, 34 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 10 επιθετικά), 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 7 λάθη, 3 μπλοκ.