Κούρεμα με... ρώσικο ψαλίδι

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤΟ ρώσος διαιτητής Βλαντισλάφ Μπεζμπόροντοφ είχε ακούσει για το κούρεμα του ελληνικού χρέους και είπε να το... ξεκινήσει από τον Ολυμπιακό: σε κεφαλιά του Μέλμπεργκ η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Χούμελς, αλλά ο διαιτητής-κουρέας δεν είδε το πέναλτι!Τσάμπα ήττα λοιπόν για τον Ολυμπιακό στο «Βεστφάλεν» με 1-0 από την Μπορούσια Ντόρτμουντ
στο πιο κρίσιμο ματς των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ. Η πειραϊκή ομάδα δεν άξιζε το κούρεμα στη Γερμανία και θα δώσει στη συνέχεια δύο τελικούς, με Μαρσέιγ και Αρσεναλ, με σκοπό να σημειώσει δύο νίκες και να προκριθεί υπό προϋποθέσεις στην επόμενη φάση της κορυφαίας διασυλλογικής ευρωπαϊκής διοργάνωσης ή να τερματίσει στην τρίτη θέση που οδηγεί στο Γιουρόπα Λιγκ. Το χειρότερο σενάριο είναι να μείνει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας του 6ου ομίλου. Η ομάδα του Βαλβέρδε δέχτηκε το γκολ μόλις στο 7' και παρά το γεγονός ότι είχε καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας με έναν αμυντικό χαφ λιγότερο (ο Φέισα ήταν εκτός τόπου και χρόνου), δεν μπόρεσε να φθάσει στην ισοφάριση. Ο Ερνέστο Βαλβέρδε έκανε την έκπληξη και εκεί που έλεγε ότι στηρίζει τον Κοστάντσο, έχρισε βασικό τον Μέγερι. Ο Ούγγρος δεν μπόρεσε να αντιδράσει στη φάση του γκολ, έδειξε όμως αυτοπεποίθηση και ήταν θετικός στις επεμβάσεις του. Ο Τοροσίδης έμεινε στον πάγκο και στη δεξιά πλευρά της άμυνας αγωνίστηκε ο Μοντέστο. Στο κέντρο η προσφορά του Φέισα ήταν μηδαμινή, ενώ καλά μπλοκαρισμένοι ήταν οι Τζιμπούρ, Μιραλάς.Οι Ερυθρόλευκοι αιφνιδιάστηκαν με γρήγορο γκολ στο 7'. Στα πρώτα λεπτά οι Γερμανοί μπήκαν με δύναμη και η ομάδα του Βαλβέρδε έδειχνε υπνωτισμένη. Στο 3' ο Πέρισιτς αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γκέτσε έστρωσε στον Γκρόσγκοϊτς, ο οποίος χωρίς αντίπαλο έξω από τη μεγάλη περιοχή με φαλτσαριστό σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Μέγερι (1-0). Ο Ολυμπιακός είχε δύο σουτ από πλεονεκτική θέση με τους Μιραλάς (15'), Μοντέστο (29'), κατέληξαν όμως άουτ. Με το ξεκίνημα του β' ημιχρόνου από λάθος γύρισμα του Χολέμπας, ο Λεβαντόφσκι έγινε κάτοχος της μπάλας, αλλά «σημάδεψε» το κάθετο δοκάρι. Ο Ολυμπιακός έχασε σπουδαίες ευκαιρίες για την ισοφάριση με τους Χολέμπας (63'), Μέλμπεργκ (92'), αφού οι κεφαλιές τους δεν βρήκαν στόχο. Ο Βλαντισλάφ Μπεζμπόροντοφ ελέγχεται για τη φάση του 45'. Με κίτρινη κάρτα παρατηρήθηκαν οι Πέρισιτς, Μέλμπεργκ, Α. Παπαδόπουλος, Ορμπάιθ.ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ NTΟΡΤΜΟΥΝΤ: Βάιντερφελερ, Πίστσεκ, Σούμποτιτς, Χούμελς, Σμέλτσερ, Κελ, Λάιτνερ (85' Σαντάνα), Πέρισιτς (77' Μπλατζικόφκσι), Γκρόσγκροϊτς, Γκέτσε (66' Καγκάβα), Λεβαντόφσκι.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μέγερι, Μοντέστο, Α. Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Μαρκάνο (68' Αμπτούν), Ορμπάιθ, Φέισα (60' Μακούν), Μιραλάς, Χολέμπας, Ιμπαγάσα (79' Πάντελιτς), Τζιμπούρ.