Ηττα του Παναθηναϊκού και στη Μαδρίτη

Ο Παναθηναϊκός άρχισε και τέλειωσε άσχημα του παιχνίδι με τη Ρεάλ στη Μαδρίτη για την 13η αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο επικράτησε 89-68, απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που έκανε απίστευτα άσχημο παιχνίδι στα πρώτα 15 λεπτά επαναλαμβάνοντας το ίδιο και στην τέταρτη περίοδο.

Στα πρώτα 15 λεπτά, οι Πράσινοι έμοιαζαν να παρακολουθούν απλώς τους παίκτες της Ρεάλ που κυκλοφορούσαν με ταχύτητα την μπάλα και έκαναν ό,τι ήθελαν στη ρακέτα. Ο Παναθηναϊκός

βρέθηκε να χάνει με είκοσι πόντους διαφορά στο 13′ (32-12), ωστόσο η παρουσία του Παπαγιάννη απέναντι στους ψηλούς της ρεάλ, η άμυνα που βελτιώθηκε αισθητά και η πολύ καλή παρουσία των Καλάθη και Λάνγκφορντ, τον βοήθησαν να μειώσει τη διαφορά ακόμα και στους πέντε πόντους στην τέταρτη περίοδο.

Τελικά η Ρεάλ είχε την τελευταία λέξη. Ενα αντιαθλητικό που καταλόγισαν οι διαιτητές στον Καλάθη αποδιοργάνωση τον Παναθηναϊκό, η Ρεάλ κυριάρχησε και έφτασε σε νίκη και με διαφορά.

Ο Παναθηναϊκός για ακόμα μία φορά ήταν άστοχος στα σουτ τριών πόντων (5/21) και έχασε τις μάχες κάτω από τα καλάθια (22 ριμπάουντ έναντι 35). Η ρεάλ είχε 26/40 δίποντα, 7/19 τρίποντο, ενώ οι Πράσινοι 22/43 δίποντα και 5/21 τρίποντα. Κι ακόμα, είναι χαρακτηριστικό ότι η ρεάλ τέλειωσε το ματς με 22 ασίστ έναντι οκτώ του Παναθηναϊκού που έκανε πάντως λιγότερα λάθη (επτά έναντι 15).

Ο Λάνγκφορντ (20π) πρόσφερε τα περισσότερα στην επίθεση, ο Καλάθης βοήθησε επίσης (17π, 5ρ,4ασ), ενώ ο Παπαγιάννης (8π, 3ρ) έδωσε σκληρές μάχες κάτω από τα καλάθια. Για τη Ρεάλ ο Αγιόν ήταν κίνδυνος στην ρακέτα (8π,9ρ,5ασμ2κλ,2 κοψίματα),ενώ ο Καμπάτζο τέλειωσε το ματς με 13 πόντους και πέντε ασίστ.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Πάμπλο Λάσο): Κοζέρ 14 (2), Ράντολφ 5 (1), Φερνάντεθ 7 (1), Καμπάτσο 13 (1), Αγιόν 8, Κάρολ 4, Ταβάρες 11, Γιουλ 7 (1), Ντεκ 4, Τόμπκινς 8, Τέιλορ 8 (1), Πρέπελιτς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Τόμας 2, Λάνγκφορντ 20 (2), Παπαγιάννης 8, Λάσμε 2, Παππάς 6 (2), Γκιστ 1, Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους, Λοτζέσκι 2, Καλάθης 17 (1), Αντετοκούνμπο 2, Μήτογλου 4.