Χιούστον Ρόκετς – Ντένβερ Νάγκετς 122-136

Τυχεροί όσοι θεατές βρέθηκαν στο Pepsi Center για να παρακολουθήσουν τους Ντένβερ Νάγκετς κόντρα στους Χιούστον Ρόκετς. Οι δύο ομάδες… ξέχασαν να αμυνθούν, με τους γηπεδούχους Νάγκετς, παρά την απουσία των Μάρεϊ και Χάρις να επικρατούν με 136-122. Οι Ρόκετς ξεκίνησαν πολύ καλά πήραν νωρίς το προβάδισμα (43-35 στην πρώτη περίοδο) αλλά στα μισά του δεύτερου δωδεκάλεπτου… ξέμειναν από βενζίνη. Από εκεί και πέρα ανέλαβαν οι φοβεροί και τρομεροί Νάγκετς που έκλεισαν το ημίχρονο με το υπέρ τους 83-71.

Από εκεί και πέρα τα πράγματα ήταν εύκολα

για τους παίκτες του Μαλόουν. Με ηγέτη τον υπέροχο για άλλο ένα ματς, Νίκολα Γιόκις, που πέτυχε 31 πόντους, κατέβασε 13 ριμπάουντ και μοίρασε 9 ασίστ και με τον Μπίσλεϊ να πετυχαίνει ρεκόρ καριέρας με 35 πόντους (12/17 σουτ) πήραν μια μάλλον εύκολη και ευρεία νίκη με 136-122, φτάνοντας πλέον στο 36-15, που τους φέρνει 2η θέση της Δύσης πίσω μόνο από τους πρωταθλητές Γουόριορς. Από την άλλη οι Ρόκετς που είχαν τον Χάρντεν με 30 πόντους (9/21 σουτ) και 9 ασίστ και τους Φαρίντ (23π) και Πολ (20π) σε καλή μέρα, δεν κατάφεραν να αποφύγουν την δεύτερη σερί ήττα τους που τους φέρνει στην 6η θέση της Δύσης με ρεκόρ 29-22.

Τα δωδεκάλεπτα: 35-43, 83-71, 113-95, 136-122