Μπόστον Σέλτικς – Νιού Γιόρκ Νικς 113-99

Οι Νικς υποδέχθηκαν στο Madison Square Garden τους Σέλτικς, με τον Καϊρί Ίρβινγκ… κεντρικό πρόσωπο της αναμέτρησης καθώς συζητιέται έντονα στο παρασκήνιο πως αν δεν παραμείνει στους Κέλτες στο τέλος της σεζόν, θα είναι ο νέος ηγέτης των Νεοϋορκέζων.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μείνουν στο ματς μέχρι το πρώτο ημίχρονο, κλείνοντας το με -9 (56-47), με τους παίκτες του Μπραντ Στίβενς από τα μέσα του δεύτερου δωδεκάλεπτου να διατηρούν μια μικρή διαφορά υπέρ τους. Στο δεύτερο μέρος οι Κέλτες δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα, ενώ χαρακτηριστικά

στην τελευταία περίοδο καθάρισαν το ματς με τη διαφορά να φτάνει εύκολα μέχρι και το +21 (104-84), με το τελικό 113-99 να είναι το σκορ της 33ης νίκης της σεζόν για τους Σέλτικς.

Καλύτερος παίκτης για τους νικητές που βρίσκονται στην 4η θέση της Ανατολής (33-19) ο Καϊρί Ίρβινγκ που ένιωθε σαν στο… σπίτι του (23π/10 ριμπ/6 ασίστ), με τους Μόρις (18π) και Χόρφορντ (14π/9 ριμπ) να ακολουθούν, ενώ για τους ουραγούς της Ανατολής (10-41), Νικς, προσπάθησαν οι Ντότσον (22π) και Νοξ (21π).

Τα δωδεκάλεπτα: 20-25, 47-56, 73-80, 99-113