Νίκη στο 90` για τον Παναθηναϊκό, 2-1 τον Εργοτέλη

Η… γκέλα μύριζε από μακριά για τον Παναθηναϊκό στο αποψινό παιχνίδι με τον Εργοτέλη στην Λεωφόρο, αλλά ο Γκόρντον Σίλντενφελντ έδιωξε τα… σύννεφα πάνω από τον αττικό ουρανό με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά στο 89ο λεπτό χαρίζοντας τη νίκη με 2-1 στους πράσινους και το ελαφρύ προβάδισμα για πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Οι πράσινοι προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο (το καλύτερο φετινό τους) με γκολ του Κλωναρίδη, που είχε καλή παρουσία μαζί με τους Ντίνα και Πράνιτς, αλλά στο δεύτερο μέρος οι Κρητικοί ήταν καλύτεροι, έχασαν 3 ευκαιρίες και στην τέταρτη ισοφάρισαν με τον Διαμαντάκο. Το Τριφύλλι με την είσοδο του Φιγκερόα πίεσε στο τέλος και τελικά ήρθε το 2-1 με τον «Σίφο» στο φινάλε, λυτρώνοντας τον Παναθηναϊκό.