Πράσινο το ντέρμπι – Ο Καπίνο γλύτωσε τον Ολυμπιακό από διασυρμό – Τι γκολ από τον Μπεργκ…

UPD: Ένας πρώην πράσινος, ο Στέφανο Καπίνο, έσωσε τον Ολυμπιακό από διασυρμό στο γήπεδο της Λ.Αλεξάνδρας. Με τιςαποκρούσεις του, γλύτωσε τουλάχιστον τρία γκολ…

Η ομάδα των πρασίνων είναι σαφώς καλύτερη.

Στο 15′ ο Σουηδός έβγαλε κάθετη για τον Κλωναρίδη, ο οποίος νικήθηκε από τον Καπίνο, όμως στην επαναφορά ο Σουηδός με εν κινήσει σουτ άνοιξε το σκορ.

19’ Έχασε σημαντική ευκαιρία ο Παναθηναϊκός.

Ο Καπίνο απέκρουσε την προβολή που έγινε προς την εστία του και ο Κλωναρίδης από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε τη μπάλα άουτ.

30′ H κατοχή της μπάλας στο 59-41 υπέρ του Παναθηναϊκού.

33′ Επέμβαση σε κόρνερ από τον Καπίνο, μετά την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Εμποκού.

41′ Το σουτ του Κουλιμπαλί από πλάγια θέση πάρεσε άουτ.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Καλύτερος ο Παναθηναϊκός, κυρίαρχος σε όλους τους τομείς. Ο καλύτερος παίκτης του Ολυμπιακού είναι ο Καπίνο. Μεγάλη εμφάνιση από τον Κουλιμπαλί.

57′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ανδρούτσος στη θέση του Μάρτινς

63′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Φορτούνης στη θέση του Ντομίνγκες
,

69′ Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Εμποκού μπήκε στην μεγάλη περιοχή του Ολυμπιακού, αλλά αντί να σουτάρει γύρισε την μπάλα στο σημείο του πέναλτι, εκεί όπου οι παίκτες του Παναθηναϊκού δεν πρόλαβαν να κάνουν προβολή.

74′ Μεγάλη απόκρουση από Καπίνο σε εξ επαφής πλασέ του Εμποκού.

76′ Διπλή αλλαγή από Παναθηναϊκό. Ο Λέτο στη θέση του Κλωναρίδη και ο Λουντ στη θέση του Βιγιαφάνιες.

81′ Νέα καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό. Εκτέλεση φάουλ του Εμποκού, ο Λέτο δεν έπιασε καλά την κεφαλιά, η μπάλα πέρασε άουτ.

81′ Μέσα ο Καρντόσο αντί του Ελιουνούσι

86′ Ο Μπουμάλ στο παιχνίδι αντί του Εμποκού

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Ο. Βλαχοδήμος, Κουτρουμπής, Μολέδο, Κουλιμπαλί, Χουλτ, Κουρμπέλης, Ζέκα, Βιγιαφάνες, Εμποκού, Κλωναρίδης, Μπεργκ.

Ολυμπιακός (Βασίλης Βούζας): Καπίνο, Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα, Σισοκό, Ρομαό, Μάρτινς, Τσόρι, Ελιουνούσι, Σεμπά, Ανσαριφάρντ.