Ο Παναθηναικός “βούλιαξε” στη Βαρκελώνη – Έχασε 78-69

Ο Παναθηναϊκός… φύλαξε το χειρότερο επιθετικό του βράδυ για την Καταλονία και ηττήθηκε από τη Μπαρτσελόνα με 78-69 , έχοντας το πολύ κακό, 2/20 έξω από τα 6.75 μέτρα

Η ευστοχία του Παναθηναϊκού από την περιφέρεια ήταν το «κλειδί» στις μεγάλες νίκες της ομάδας επί της Φενέρμπαχτσε και της Αρμάνι Μιλάνο και η αστοχία του ήταν το «κλειδί» για την αποψινή του ήττα από την Μπαρτσελόνα. Ο Παναθηναϊκός

δεν το είχε με… τίποτα από το τρίποντο, σούτερε με το απίστευτα κακό 2 στα 20 και αν και έφτασε στο σημείο να μειώσει σε 67-62, δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε με 78-69.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα τόσο ο Παναθηναϊκός όσο και η Μπαρτσελόνα έδειξαν να αφήνουν… κατά μέρους την άμυνα, με το παιχνίδι να πηγαίνει πολύ στην επίθεση. Μπατίστα και Τόμιτς έδειχναν να σηκώνουν το επιθετικό βάρος των ομάδων τους, με τους γηπεδούχους στο πρώτο τετράλεπτο της αναμέτρησης να προηγούνται με 10-6 ύστερα από καλάθι του σέντερ των Καταλανών. Οι φιλοξενούμενοι δεν άργησαν να απαντήσουν και με καλάθι και φάουλ του Ουρουγουανού σέντερ πέρασαν μπροστά με 10-11. Μία βολή του Μπατίστα έπειτα από πολύ σκληρό και αντιαθλητικό φάουλ του Τόμας και ένα καλάθι του τραυματία Σλότερ έκαναν το σκορ 12-14 στο 7’, με τον Μπλουμς να είναι ο παίκτης που διαμόρφωσε το 18-18 με τη συμπλήρωση 10 λεπτών αγώνα.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο το δεύτερο δεκάλεπτο αφού ο Όλεσον με τρίποντο και φάουλ έκανε το 22-18, αλλά σιγά-σιγά ο Τζειμς Γκιστ άρχισε να παίρνει μπροστά και να αναλαμβάνει δράση μέσα στο ζωγραφιστό. Μια πολύ ωραία φάση από τον Μαυροκεφαλίδη σε συνδυασμό με τα… κέφια του Γκιστ κρατούσαν τον Παναθηναϊκό κοντά στο σκορ, 28-28, με τον Νίκο Παππά ύστερα από εντυπωσιακό τελείωμα στον αιφνιδιασμό να δίνει και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του με 28-30.

Έχασε τα ριμπάουντ και την επαφή

Το… μελανό σημείο, όμως, του Παναθηναϊκού στο πρώτο μέρος ήταν τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ. Οι παίκτες του Πασκουάλ έπαιρναν ξανά και ξανά δεύτερες ευκαιρίες (τις οποίες και μετουσίωναν σε καλάθια, σε αντίαθεση με τους «πράσινους») και με τον Ντόλμαν να πετυχαίνει 7 σερί πόντους, οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» σερί 15-3 και προηγήθηκαν με 43-33 στο 17’. Οι «πράσινοι» προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά όσο το δυνατόν περισσότερο μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου και τα κατάφεραν με το πρώτο τρίποντο του Παναθηναϊκού (1/8) δια χειρός Φώτση, 44-38, αλλά ο Ναβάρο είπε την τελευταία λέξη και με τρίποντο εκτός ισορροπίας από τη γωνία «έγραψε» το 47-38.

Η Μπαρτσελόνα έβρισκε τις λύσεις

Ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να είναι άστοχος και στο δεύτερο ημίχρονο (χαρακτηριστική φάση με τα δύο συνεχόμενα ελεύθερα τρίποντα του Σλότερ) αλλά την ίδια ώρα η Μπαρτσελόνα με δύο τρίποντα του Χουέρτας ξέφευγαν με 55-42 στο 23΄. Οι παίκτες του Ιβάνοβιτς μέσα σε… μισό λεπτό, αποφάσισαν να αφήσουν τα τρίποντα και να πάνε κοντά στο καλάθι και μείωσαν σε 55-46. Ο Παππάς στη συνέχεια μείωσε ακόμα περισσότερο σε 57-48 . Ο Όλεσον συνέχιζε το βιολί του, 61-50 με το Μαυροκεφαλίδη να απαντάει άμεσα, 61-52, αλλά οι διαιτητές να αποδεικνύονται αρκετά ευαίσθητοι και να τον χρεώνουν με τεχνική ποινή. Οι «πράσινοι» σαφώς και δεν το έβαζαν κάτω με τον Μποχωρίδη να μειώνει σε 62-54 στο 28’, αλλά ο Ναβάρο με ένα ακόμα καλάθι «μαχαιριά» κάνει το 64-54, με το δεκάλεπτο να «κλείνει» στους 8 πόντους, 64-56.

Απείλησε αλλά δεν τα κατάφερε

Αυτό που δεν έκανε ο Παναθηναϊκός για να μειώσει την διαφορά, το έκανε η Μπαρτσελόνα και με νέο τρίποντο από τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο το σκορ έγινε 67-56 στο 32΄. Μετά από τρία λεπτά στην τέταρτη περίοδο ο Διαμαντίδης… έπσασε το ρόδι για την ομάδα του, 67-58 και ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς με δύο βολές μείωσε ακόμα περισσότερο 67-60. Ο Ναβάρο και οι… λοιποί, από το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου είχαν αρχίσει την γκρίνια και με τους διαιτητές να χαρίζονται στον αρχηγό της Μπαρτσελόνα. Δεν έκαναν, όμως, το ίδιο και με τον Αμπρίνες τον οποίο και απέβαλλαν με δύο τεχνικές ποινές, 6:21 πριν το τέλος. Ο Παναθηναϊκός μείωσε με τις δύο βολές με 67-62 και εν συνεχεία έχασε μία ακόμα ευκαιρία να φτάσει ακόμα πιο κοντά, ύστερα από δύο συνεχόμενα λάθη του Τζέιμς Γκίστ και ένα χαμένο τρίποντό του. Ενδιάμεσα ένα καλάθι του… καταλυτικού Χουέρτας, είχε φέρει το σκορ στο 69-62 στο 34΄. Ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να είναι άστοχος, σε αντίθεση με τους Καταλανούς και ο Λάμπε έκανε το 72-62, αλλά ο Μπλους με το δεύτερο τρίποντο του «τριφυλλιού» (σε 18 προσπάθειες έκανε το 72-65, με το τελικό 78-69 να έρχεται φυσιολογικά.

Δεκάλεπτα: 18-18, 47-38, 64-56, 78-68

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόλμαν 9(1), Χεζόνια, Χουέρτας 8(2), Αμπρίνες 1, Ναβάρο 12, Σατοράνσκι 6, Πλάις, Τόμας 2, Όλεσον 12(2), Λάμπε 12(2), Νάχμπαρ, Τόμιτς 16

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ 5, Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 6, Φώτσης 5(1), Παππάς 8, Μαυροκεφαλίδης 7, Διαμαντίδης 9(1), Γκιστ 9, Μπατίστα 14, Μπλουμς 4, Παπαγιάννης