Super League: Ο ΠΑΟΚ δύο βαθμούς μακριά από το πρωτάθλημα – Όλα τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

22:59 7/4/2019 - Πηγή: BankWars

Ο ΠΑΟΚ είναι σχεδόν… Πρωταθλητής, μιας και απέχει μία εβδομάδα από την ιστορική επιτυχία του, μετά την 27η αγωνιστική της Super League.

Και αυτό διότι το τελευταίο πρωτάθλημα που κατέκτησε ήταν το 1985 και τώρα ετοιμάζεται να το επαναλάβει 35 χρόνια μετά!

Με ένα εξαιρετικό τελευταίο εικοσάλεπτο, ο ΠΑΟΚ έδωσε πανηγυρικό τόνο στο…πάρτι

τίτλου που στήθηκε στην Τούμπα και έφτασε στη νίκη με 3-0 απέναντι στη Λαμία. Με σκόρερς τους Ενρίκε (34’), Σάκχοφ (78’) και Μπίσεσβαρ (83’) ο Δικέφαλος του Βορρά έφτασε στους 73 πόντους, με την 24η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα.

Η Λαμία αντιστάθηκε όσο μπορούσε, ενώ έχει παράπονα για το γεγονός πως στο πρώτο γκολ, δεν έγινε fair play, από την στιγμή που είχε τραυματιστεί ο Μπαράλες, με τον Μάτος να συνεχίζει την φάση και να δίνει στον Ενρίκε που σκόραρε.

Στην επανάληψη ωστόσο και η κόπωση από τον αγώνα Κυπέλλου με την ΑΕΚ, η Λαμία δεν μπόρεσε ν’ αντισταθεί για να έρθουν δύο γκολ, στο 78’ από τον Σάκχοφ μετά από υπέροχη ασίστ του Μπίσεσβαρ, με τον Ολλανδό να σκοράρει και εκείνος πέντε λεπτά αργότερα, για να φτάσει τα επτά γκολ στο πρωτάθλημα. Ο ΠΑΟΚ έφτασε τους 73 και θέλει μία νίκη για να εξασφαλίσει και μαθηματικά τον τίτλο.

Ο Ολυμπιακός συνέτριψε 5-0 τον Παναιτωλικό

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 5-0 του Παναιτωλικού στο Αγρίνιου, παίζοντας πολύ ωραία μπάλα στο δεύτερο ημίχρονο στο οποίο πέτυχε τέσσερα γκολ σε λιγότερο από μισάωρο και ανέβαλε τη στέψη του ΠΑΟΚ.

Πέντε διαφορετικούς σκόρερ και τον Κώστα Φορτούνη σε πολύ καλή μέρα είχαν οι «ερυθρόλευκοι», με τον Γιώργο Μασούρα να ανοίγει το σκορ στο 9’ και τους Χασάν (50’), Γκιγέρμε (61’), Μαντί Καμαρά (70’) και Ομάρ Ελαμπντελαουί (78’) να συμπληρώνουν το… παζλ.

Ως εκ τούτου, οι Πειραιώτες διατήρησαν μόνο μαθηματικές ελπίδες για την κατάκτηση του τίτλου, περιμένοντας και την απόφαση για το ντέρμπι, ενώ με το σημερινό ματς έφτασαν τα 58 γκολ στο πρωτάθλημα. Έβδομη (συγκατοικώντας με τη Λαμία) με 33 βαθμούς παρέμεινε η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα.

Η ΑΕΚ πέρασε (1-3) με ανατροπή από την Ξάνθη

Η ομάδα της ΑΕΚ ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά η ακριτική ομάδα είχε προλάβει να της βάλει δύσκολα. Σκόραρε στην πρώτη ευκαιρία της στο 33’, με την Ενωση να… ξεσπά στο β’ ημίχρονο.

Με δύο αλλαγές του Χιμένεθ η ΑΕΚ σοβαρεύτηκε και σκόραρε μέσα σε δύο λεπτά με Οικονόμου και Πόνσε (68′ και 70′ αντίστοιχα) το γύρισε και ο Μπογέ στο 92′ υπέγραψε το 1-3 που έδωσε τρεις βαθμούς στους «κιτρινόμαυρους», ενώ έβαλε σε μπελάδες την Ξάνθη πλέον για την παραμονή της στην Super League.

Οι παίκτες του Χιμένεθ ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και δίκαια έφτασαν στο τρίποντο. Από την άλλη οι γηπεδούχοι έκαναν ότι καλύτερο μπορούσαν, όμως η επιθετική τους δυστοκία και τα κενά στην άμυνα τους πρόδωσαν.

Αστέρας Τρίπολης και Λεβαδειακός έμειναν στο 0-0

Η «λευκή» ισοπαλία στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» δεν ικανοποίησε τόσο τους Αρκάδες, αλλά κυρίως τους Βοιωτούς, που έφτασαν στους 21 βαθμούς και παραμένουν στην προτελευταία θέση. Έτσι όπως δείχνουν τα πράγματα, τρεις στροφές πριν το φινάλε μόνο με θαύμα θα αποφύγουν τον υποβιβασμό.

Ο Αστέρας είχε την υπεροχή στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και σωρεία χαμένων ευκαιριών, μάλιστα είχε και δοκάρι με το Μανιά στο 1′ της αναμέτρησης. Από την άλλη ο Λεβαδειακός απείλησε ελάχιστα στη διάρκεια του 90λεπτου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής:

ΟΦΗ – ΠΑΣ Γιάννινα 1-0 (17′ Μαξίμοβιτς)Παναθηναϊκός – Αρης 2-0 (62′ Δώνης, 74′ Ινσούα)Πανιώνιος – Λάρισα 1-0 (20′ Βαζ)Ξάνθη – ΑΕΚ 1-3 (34′ Ενρίκε, 78′ Σάχοβ, 83′ Μπίσεσβαρ)Αστέρας Τρίπολης – Λεβαδειακός 0-0Παναιτωλικός – Ολυμπιακός 0-5 (9′ Μασούρας, 50′ Χασάν, 61′ Γκιλιέρμε, 70′ Καμαρά, 78′ Ομάρ)ΠΑΟΚ – Λαμία 3-0 (34′ Ενρίκε, 78′ Σάχοβ, 83′ Μπίσεσβαρ)

Αύριο

19:00 Ατρόμητος – Απόλλων Σμύρνης (ΕΡΤ Sports)

Η βαθμολογία (σε 27 αγώνες):

ΠΑΟΚ 73 Ολυμπιακός 63 (26 αγώνες) ΑΕΚ 53 Ατρόμητος 43 (26 αγώνες) Αρης 43 Παναθηναϊκός 38 (26 αγ.) Παναιτωλικός 33 Λαμία 33 Πανιώνιος 32 Λάρισα 30 Ξάνθη 29 Αστέρας Τρίπολης 28 ΠΑΣ Γιάννινα 26 OΦΗ 25 Λεβαδειακός 27 Απόλλων Σμύρνης 10 (26 αγ.)

Η επόμενη αγωνιστική:

Κυριακή 14 Απριλίου

19:00 ΛάρισαΠΑΟΚ (Novasports1)19:00 Απόλλων Σμύρνης – Παναιτωλικός (ΕΡΤ)19:00 Αρης – Ατρόμητος (ΕΡΤ1)19:00 ΛαμίαΑΕΚ (ΕΡΤ1)19:00 Λεβαδειακός – Πανιώνιος (Novasports4)19:00 ΟλυμπιακόςΞάνθη (Novasports2)19:00 ΠαναθηναϊκόςΟΦΗ (ΕΡΤ)19:00 ΠΑΣ Γιάννινα – Αστέρας Τρίπολης (Novasports3)