Super League: Νίκησε στον Βόλο και «κλείδωσε» την 1η θέση ο Ολυμπιακός – «Χ» ΑΡΗΣ-ΠΑΟΚ

Με γκολ του Βαλμπουενά ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα με 1-0 από το Πανθεσσαλικό στάδιο επί του Βόλου και τερματίζει και μαθηματικά πρώτος στην βαθμολογία της κανονικής περιόδου με διαφορά 11 βαθμών πλέον από τον δεύτερο στη βαθμολογία ΠΑΟΚ.

Το πρώτο μέρος στο Πανθεσσαλικό ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ. Ο Ολυμπιακός είχε για περισσότερη ώρα την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητικός για την εστία του Κλέιμαν.

Τελικά τη λύση

για τους «ερυθεόλευκους» έδωσε γι΄ άλλη μια φορά ο Ματιέ Βαλμπουενά, ο οποίος πέρασε στο ματς στο 63΄ αντί του Ζοάο Καρβάλιο. Ελ Αραμπί και Βαλμπουενά συνδυάστηκαν άψογα στο 81ο λεπτό, με τον Γάλλο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με πανέμορφο σουτ (1-0) από το ύψος της περιοχής.

Τρία λεπτά πριν από το 90΄ ο Βόλος έφτασε κοντά στο 1-1 με την κεφαλιά του Φαν Βέερτ να φεύγει άουτ, στην τελευταία καλή φάση για τους γηπεδούχους, ενώ στις καθυστερήσεις ο Κλέιμαν είπε «όχι» στον Τικίνιο.

Ο «δικέφαλος του βορρά» έμεινε στο 0-0 με τον Άρη στο «Βικελίδης» στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.

Οι «κίτρινοι» είχαν πιο «καθαρές» ευκαιρίες, ωστόσο ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων ενώ οι «ασπρόμαυροι» ήλεγξαν το ρυθμό χωρίς όμως να μπορέσουν να απειλήσουν ιδιαίτερα την εστία του Χουλιάν Κουέστα.

Η ΑΕΚ νίκησε τον ΠΑΣ Γιάννινα στο ΟΑΚΑ και παραμένει στο κυνήγι του ΠΑΟΚ, έχοντας 42 βαθμούς, ξεφεύγοντας παράλληλα και από τον Παναθηναϊκό που την ακολουθεί. Οι Ηπειρώτες έχουν πλέον 36 πόντους και βρίσκονται στην 5η θέση.

Στο 47′ ο Τσούμπερ έβαλε σε θέση οδηγού την ΑΕΚ, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ορθώς για οφσάιντ. Η πίεση των γηπεδούχων επέφερε -έμμεσα-αποτέλεσμα στο 69′. Στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, ο Μάνταλος έπιασε την κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Ρότα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Λοντίγκιν. Έκτοτε, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε εκ νέου, αλλά η ΑΕΚ βρήκε τον τρόπο να σφραγίσει τη νίκη της, διπλασιάζοντας τα τέρματά της με τον Ανσαριφάρντ στο 89ο λεπτό.

Ανώμαλη προσγείωση για τον Παναθηναϊκό στο Αγρίνιο όπου γνώρισε οδυνηρή ήττα με 1-0 από τον Παναιτωλικό και έμεινε πίσω 6 βαθμούς από την τρίτη στη βαθμολογία ΑΕΚ.

Ισόπαλοι χωρίς τέρματα αναδείχθηκαν Ιωνικός και ΟΦΗ στη Νίκαια, ενώ πολύτιμες νίκες πήραν ο ουραγός Απόλλων Σμύρνης μέσα στη Λαμία με 2-1, αλλά και ο Ατρόμητος με 2-0 επί του Αστέρα Τρίπολης.