Super League: Μόνος πρώτος ο Ολυμπιακός – Αποτελέσματα και βαθμολογία

Η σημερινή δράση στην 10η αγωνιστική της Super League έριξε αυλαία με τον Ολυμπιακό να απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής.

Οι Πειραιώτες επικράτησαν χθες του Αρη 2-1 στο Χαριλάου στο ντέρμπι κορυφής με τον Αντρέα Μπουχαλάκη να σκοράρει δις για να δώσει το σημαντικό τρίποντο στην ομάδα

του. Πλέον η ομάδα του Μαρτίνς επικεντρώνεται στον αγώνα της Τρίτης με την Μαρσέιγ για το Champions League, ενώ εκείνη του Μάντζιου στη συνέχεια των καλώ εμφανίσεων.

Πολύ κοντά στον Ολυμπιακό παραμένει τόσο η ΑΕΚ, όσο και ο ΠΑΟΚ. Το σύνολο του Πάμπλο Γκαρσία πέρασε άνετα από τη Λαμία με τον Βιεϊρίνια και τον Τζόλη να δίνουν τη νίκη με 2-0 στην ομάδα της Θεσσαλονίκης. Οι Φθιώτες παραμένουν έτσι ουραγοί στη βαθμολογία.

«Διπλό» της ΑΕΚ στην Τρίπολη, 2-1 τον Αστέρα

H AEK πέρασε δια πυρός και σιδήρου από την Τρίπολη επικρατώντας 2-1 του Αστέρα στο για την 10η αγωνιστική της Super League.

Οι φιλοξενούμενοι, προηγήθηκαν μόλις στο 13ο λεπτό με ωραίο σουτ του Μάρκο Λιβάγια μέσα από την περιοχή, ενώ οι Αρκάδες κατάφεραν να ισοφαρίσουν στην πρώτη τους τελική προσπάθεια με εντυπωσιακή κεφαλιά του Χερόνιμο Μπαράλες στο 44′. Ο Αργεντινός νίκησε κατά κράτος τον Τσιγκρίνσκι στον αέρα. Το γκολ της νίκης για την ΑΕΚ σημείωσε ο Καρίμ Ανσαριφάρντ στο 58′ με εξαιρετικό τελείωμα μετά από ασίστ του Σάκχοφ.

Ο αρχηγός και ο «μικρός» έδωσαν το «διπλό» στον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ πέρασε άνετα από το ΔΑΚ Λαμίας επικρατώντας 2-0 της ομάδας από την Φθιώτιδα.

Σκόρερ για τους Θεσσαλονικείς ήταν ο νεαρός Χρήστος Τζόλης που βρήκε δίχτυα για ένα ακόμα παιχνίδι και ο αρχηγός Αντρέ Βιεϊρίνια που πέρασε στο ματς ως αλλαγή και με απευθείας εκτέλεση φάουλ σφράγισε το τρίποντο για την ομάδα του

«Τρίποντο» ξανά για τον Παναθηναϊκό, 2-1 τον Παναιτωλικό

Την 3η νίκη του φέτος πέτυχε ο Παναθηναϊκός επικρατώντας με 2-1 του Παναιτωλικού

To σκορ άνοιξε ο Φεντερίκο Μακέντα στο 19ο λεπτό, ενώ το 2-0 έγινε με αυτογκόλ του Γιώργου Λιάβα στο 43ο λεπτό. Στις καθυστερήσεις, ο Χαβιέρ Μεντόσα απλώς μείωσε για την ομάδα του Αγρινίου.

Σκληρή μάχη με νικητή τον ΟΦΗ στην Κρήτη, 2-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα

O ΟΦΗ νίκησε 2-1 στο Γεντί Κουλέ τον ΠΑΣ Γιάννινα για τη 10η αγωνιστική της Super League 1 και τον προσπέρασε στη βαθμολογία.

Ο Στάρτζεον άνοιξε το σκορ στο 20’ και ο Νέιρα, πέτυχε το νικητήριο στο 68’ με πέναλτι, ενώ ενδιάμεσα ισοφάρισε ο Ελευθεριάδης με άπιαστο σουτ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

«Κόλλησαν» στο μηδέν Ατρόμητος και Λάρισα

Λάρισα και Ατρόμητος έμειναν στο μηδέν στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 10ης αγωνιστικής.

Οι γηπεδούχοι (στο ντεμπούτο του Γιάννη Τάτση στον πάγκο τους) μπήκαν λίγο καλύτερα στο ματς, πίεσαν τον Ατρόμητο κι έφτασαν πρώτοι κοντά στο γκολ με το σουτ του Πλατέλλα στο 14’, που κόντραρε, αλλά δεν αιφνιδίασε τον Γιαννιώτη που μπλόκαρε σταθερά. Στο 30’ ο Μανούσος έπιασε καλή κεφαλιά μετά από κόρνερ του Γκάλο, αλλά ο Νάγκι ήταν σε ετοιμότητα κι απέκρουσε μακριά. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ατρόμητος πήρε την κατοχή της μπάλας κι άρχισε να απειλεί ολοένα και συχνότερα, ιδίως από τις στατικές φάσεις.