Champions League: Η ΡΕΑΛ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ – Απίστευτο ματς στο Βιθέντε Καλντερόν – 2-1 κέρδισε η Ατλέντικο

Σε ένα ημιτελικό που θα μείνει στην ιστορία για την ομορφιά του, η Ρεάλ Μαδρίτης έχασε μεν με 2-1 από την συμπολίτισσά της Ατλέντικο, αλλά πέρασε στον τελικό του Champions League, καθώς στο πρώτο ματς είχε κερδίσει με 3-0.

Ο Σαουλ στο 12′ και ο Γκριεζμάν στο 16′ με πέναλτι έκαναν την Ατλέτικο να πιστεύει στο θαύμα της ανατροπής αλλά στο 42′ ο Ίσκο μετά από εκπληκτική προσπάθεια του Μπενζεμά μείωσε σε 2-1.

77′: ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ

ευκαιρία χαμένη από τον Γκαμεϊρό ο οποίος στην κενή εστία δεν προλαβαίνει να πλασάρει και ο Ράμος παραχωρεί το κόρνερ!

76′: Κορέα αντί Κόκε στην τελευταία αλλαγή της Ατλέτικο.

69′: Από την εκτέλεση κόρνερ ο Μόντριτς πιάνει το απευθείας σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα, αλλά ο βοηθός σήκωσε τη σημαία υποδεικνύοντας οφσάιντ τον Ρονάλντο! Ο Πορτογάλος καλυπτόταν από τον Φελίπε Λουίς και το γκολ έπρεπε να μετρήσει.

66′: Απίστευτη διπλή χαμένη ευκαιρία για την Ατλέτικο. Αρχικά ο Νάβας έδιωξε εντυπωσιακά το πλασέ του Καράσκο και στη συνέχεια ενστικτωδώς απομάκρυνε την κεφαλιά του Γκαμεϊρό! Εδώ ίσως όλα να έχουν τελειώσει για την Ατλέτικο

56′: Δύο αλλαγές για την Ατλέτικο. Γκαμεϊρό αντί Τόρες και Τόμας αντί Χιμένες… Τα παίζει όλα για όλα ο Σιμεόνε

42′ ΓΚΟΛ: Ο Μπενζεμά στο σημαιάκι του κόρνερ είναι κλεισμένος από τρεις αμυντικούς, αλλά με χορευτικές κινήσεις κατάφερε να τους αποφύγει πάνω στη γραμμή του άουτ και να γυρίσει στο ύψος του πέναλτι με τον Κρόος να σουτάρει και τον Όμπλακ να κάνει απίστευτη επέμβαση με το ένα χέρι, όμως ο Ίσκο από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα μειώνοντας σε 2-1!

15′ ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ατλέτικο σε ανατροπή του Τόρες από τον Βαράν.
Ο Γκριεζμάν το εκτελεί και πετυχαίνει το 2-0 παρόλο που ο Νάβας βρήκε τη μπάλα.

11′: Κόρνερ για την Ατλέτικο μετά το σουτ του Καράσκο. Το εκτελεί ο Καράσκο κι ο Σαούλ με κεφαλιά ανοίγει το σκορ

7′: Εκπληκτική επέμβαση του Όμπλακ στην κεφαλιά του Κασεμίρο

6′: Το κόρνερ εκτελέστηκε, ο Γοδίν πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα να σκάει στο χορτάρι και να περνά πάνω από το δοκάρι της Ρεάλ

5′: Μεγάλη ευκαιρία για την Ατλέτικο με τον Νάβας να διώχνει ενστικτωδώς σε κόρνερ το κοντινό πλασέ του Κόκε

Οι ενδεκάδες

Ατλέτικο Μαδρίτης: Ομπλακ, Χιμένεθ, Σάβιτς, Γκοδίν, Καράσκο, Κόκε, Γκάμπι, Σαούλ, Φιλίπε Λουίς, Τόρες, Γκριζμάν
Ρεάλ Μαδρίτης: Νάβας, Ντανίλο, Βαράν, Ράμος, Μαρσέλο, Μόντριτς, Καζεμίρο, Κρόος, Ισκο, Κριστιάνο, Μπενζεμά