Κερδίζει, αλλά δυσκολεύεται η Μπάγερν(ΒΙΝΤΕΟ)

Στην κορυφή της βαθμολογίας της Bundesliga, έχοντας, όμως, έναν αγώνα περισσότερο ανέβηκε η Μπάγερν Μονάχου.

Η ομάδα του Πεπ Γουαρδιόλα επικράτησε με 2-0 του Ανόβερο εντός έδρας και βρίσκεται πλέον στο +1 από τους διώκτες της, περιμένοντας «στραβοπάτημα» της Μπορούσια Ντόρτμουντ για να παραμείνει μόνη στην πρώτη θέση.

Ο Μάτζουκιτς άνοιξε το σκορ στο 61ο λεπτό, με τον Ριμπερί να τον «μιμείται» 3 λεπτά αργότερα για το τελικό 2-0.

Σε απόσταση ενός βαθμού

από την κορυφή βρίσκεται και η Μπάγερ Λεβερκούζεν που χάρη στον Κίσλινγκ έκαμψε την αντίσταση της Βόλφσμπουργκ με 3-1.

Ο Σαμ άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό, με τον Όλιτς να φέρνει το ματς στα ίσα στο 39`. Τη νίκη στις «Ασπιρίνες» χάρισε ο Κίσλινγκ με τα γκολ του στο 65ο και το 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το γκολ του Κέβιν-Πρινς Μπόατενγκ στο 34ο λεπτό χάρισε τη νίκη στη Σάλκε στο ματς με τη Μάιντς (1-0).

Επιβλητική ήταν η Άιντραχτ Φρανκφούρτης κόντρα στη Βέρντερ Βρέμης παίρνοντας τη νίκη με 3-0, ενώ νικηφόρα συνέχισε και η Άουγκσμπουργκ με 2-1 σε βάρος της Φράιμπουργκ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής: