Χρυσό μετάλλιο στην Κωπηλασία για Κόνσολα – Γιάνναρο

Οι Λευτέρης Κόνσολας και Σπύρος Γιάνναρος σκαρφάλωσαν στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Το χρυσό μετάλλιο στο 1ο Παγκόσμιο Κύπελλο Κωπηλασίας κατέκτησε το δίδυμο Κόνσολας-Γιάνναρος, στο Σίδνεϊ της Αυστραλίας. Οι δύο αθλητές που αγωνίζονταν στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών Ανδρών τερμάτισαν στην πρώτη θέση και γνώρισαν την αποθέωση από τους ομογενείς της Αυστραλίας. Το ελληνικό πλήρωμα τερμάτισε σε χρόνο 6.34.08, ακολούθησαν οι Κινέζοι με 6.37.05 και οι Αυστραλοί με 6.37.20.

Οι δύο πρωταθλητές δεν παρέλειψαν να σημειώσουν τον σημαντικό ρόλο της ελληνικής ομογένειας που τους εξασφάλισε φιλοξενία μέσω της AHEPA .

The post Χρυσό μετάλλιο στην Κωπηλασία για Κόνσολα – Γιάνναρο appeared first on Paraskhnio.gr.