Στέφεται ο πρώτος σύγχρονος Έλληνας ολυμπιονίκης

Ο Λεωνίδας Πύργος γεννήθηκε το 1871 στη Μαντινεία ήταν αθλητής της ξιφασκίας. Πατέρας του ήταν ο οπλοδιδάσκαλος Νικολάος Πύργος.

Στους πρώτους σύγχρονους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας, ο Λεωνίδας Πύργος κέρδισε στο Παναθηναϊκό Στάδιο στον τελικό οπλοδιδασκάλων του ξίφους ασκήσεως (φλερέ) με 3:1 τον Γάλλο Ζαν Περονέ που τότε ήταν παγκόσμιος πρωταθλητής.

Μετά την νίκη, οι Έλληνες θεατές τον πήραν

στους ώμους και τον γύριζαν στους δρόμους της Αθήνας πανηγυρίζοντας.

Εκείνη την ημέρα οι επιτυχίες είχαν συνέχεια για τους Έλληνες ξιφομάχους καθώς η χώρα μας κέρδισε άλλα τρία ολυμπιακά μετάλλια στην ξιφασκία. Συγκεκριμένα ο Ιωάννης Γεωργιάδης και ο Τηλέμαχος Καράκαλος κέρδισαν το χρυσό και το ασημένιο αντίστοιχα, στο ατομικό αγώνισμα της σπάθης, ενώ ο Περικλής Πιερράκος-Μαυρομιχάλης κατέκτησε το χάλκινο στο ατομικό αγώνισμα του ξίφους ασκήσεως.

Αυτά είναι και τα μοναδικά μετάλλια που έχει κερδίσει η Ελλάδα σε Ολυμπιακούς Αγώνες στην ξιφασκία.

Μετά το τέλος της αθλητικής του σταδιοδρομίας ο Πύργος έγραψε εγχειρίδια για το άθλημα της ξιφασκίας και υπήρξε εκπαιδευτής.