ΣΕΦΤΕ ΣΤΙΣ ΝΙΚΕΣ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ

Την πρώτη νίκη του στα φιλικά παιχνίδια που δίνει στην Αυστρία πήρε τη Δευτέρα ο Παναθηναϊκός επικρατώντας με 1-0 της Ελ Γιαϊς.

Η ομάδα του Ζεσουάλντο Φερέιρα παρουσίασε σημάδια βελτίωσης τόσο στην κυκλοφορία της μπάλας όσο και στη δημιουργία φάσεων. Το 4-2-3-1 του Πορτογάλου τεχνικού δούλεψε αποδοτικά κατά το πρώτο ημίχρονο διάστημα κατά το οποίο σκόραρε (στο 27′ με τον Βελάσκες) και έφτασε κοντά και σε άλλα τέρματα.

Ο

Φερέιρα πειραματίστηκε στην επανάληψη με αλλαγή στο σχήμα του (ο Πετρόπουλος έπαιξε για κάποιο διάστημα μαζί με τον Τοτσέ στην επίθεση με 4-4-2), μοιραία ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, όμως ο Παναθηναϊκός δημιούργησε ακόμα τρεις πολύ καλές ευκαιρίες για να σκοράρει χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει.

Η σύνθεση του Παναθηναϊκού:Κοτσόλης (46′ Καρνέζης), Βύντρα (46′ Σειταρίδης), Βελάσκες (46′ Πίντο), Μπουμσόνγκ, Σπυρόπουλος, Βιτόλο (46′ Τοτσέ), Ζέκα (60′ Λαγός), Μαρίνος, Χριστοδουλόπουλος (84′ Δώνης), Χουχούμης (60′ Ιωαννίδης), Πετρόπουλος (70′ Κουσίδης).