Πήρε το Europa League στις καθυστερήσεις η Τσέλσι

Η Τσέλσι νίκησε 2-1 τη Μπενφίκα στον συναρπαστικό τελικό του Αμστερνταμ και κατέκτησε το Europa League.

Το πρώτο μέρος ήταν ένας μονόλογος της Μπενφίκα που μπήκε στο παιχνίδι δυνατά και έκλεισε στα καρέ της την Τσέλσι. Οι Πορτογάλοι έπαιξαν στο μισό γήπεδο την Τσέλσι, έχασαν ουκ ολίγες ευκαιρίες, οι «μπλε» όμως ήταν αυτοί που πανηγύρισαν.

Αυτό

έγινε στο δεύτερο μέρος όταν οι Λονδρέζοι βρήκαν το γκολ από τον Τόρες στο 60ο λεπτό και πήραν προβάδισμα κόντρα στη ροή του ματς. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 67′, η Μπενφίκα βρήκε την απάντηση από τον Καρδόσο, ο οποίος με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έβαλε ξανά τη Μπενφίκα στη διεκδίκηση της νίκης.

To τέλος, όμως, ήταν χιτσκοκικό. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και ενώ όλα έδειχναν παράταση, η κεφαλιά του Ιβάνοβιτς έδωσε τη νίκη και το (πρώτο) Europa League στην Τσέλσι με 2-1! Η Μπενφίκα ηττήθηκε ακριβώς όπως την περασμένη Κυριακή στον τελικό του πρωταθλήματος από την Πόρτο. Με γκολ στις καθυστερήσεις και με το ίδιο σκορ.