Πανάξια πρόκριση για τον ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ κατάφερε να αντιστρέψει τα εις βάρος του δεδομένα και με τη νίκη 2-0 επί της Καλλονής στο ΟΑΚΑ στην παράταση πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Μετά από ένα κάκιστο πρώτο ημίχρονο, ο ΟΦΗ ανέβασε την απόδοσή του στην επανάληψη και με το τέρμα του Περογαμβράκη στο 80′ ισοφάρισε το

σκορ του πρώτου αγώνα και έστειλε την αναμέτρηση στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο οι Κρητικοί παρουσιάστηκαν ακόμα πιο αποφασισμένοι και με το τέρμα του μόνιμου σκόρερ τους Παπάζογλου στο 107′ έφτασαν σε σκορ πρόκρισης το οποίο διατήρησαν μέχρι τέλους.

Στον επόμενο γύρο ο ΟΦΗ θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Πανιώνιος-Αιγινιακός.

Καλλονή (Ματζουράκης): Σιδεράκης, Βαλιός, Ζακουανί, Ποντάνι, Λεάντρο, Γάλας (85′ Καζάκης), Κεϊτά, Φουρλάνος, Φαρία, Νιαμπούγιου, Γιουκαρής (67′ Ευαγγελιδάκης, 91′ Μαρσέλο).

ΟΦΗ (Σα Πίντο): Φερνάντες, Στάθης, Μιλιάζες, Δαμιανάκης, Τριποτσέρης, Μακρής, Βερόν (74′ Μπανούσης), Ζε Εντουάρντο, Όγιος (62′ Ροβίθης), Παπάζογλου, Περογαμβράκης (106′ Κάλαϊτζιτς).