Κέρασε πίκρα τον Μουρίνιο η Παρί

00:04 3/4/2014 - Πηγή: Matrix24

Ως γηπεδούχος, η Παρί ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και μόλις στο 4' κατάφερε να προηγηθεί με έξοχο τέρμα του Λαβέτσι. Οι Παριζιάνοι συνέχισαν να πιέζουν αλλά στην πρώτη καλή επίθεση της Τσέλσι, υπέπεσαν σε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Αζάρ για το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η πρωταθλήτρια Γαλλίας ανέβασε ακόμη περισσότερο ρυθμούς και στο 61' έφτασε στο 2-1 με το αυτογκόλ του Νταβίντ Λουίζ. Ζήτησαν επίσης και άλλο γκολ κόντρα σε μία παθητική Τσέλσι και στις καθυστερήσεις δικαιώθηκαν αφού ο Παστόρε διαμόρφωσε μέσα σε αποθέωση το 3-1.

Οι συνθέσεις

Παρί Σεν Ζερμέν (Μπλαν): Σιρίγκου, Ζαλέ, Άλεξ, Σίλβα, Μάξγουελ, Βεράτι, Μότα, Ματουιντί, Καβάνι, Λαβέτσι, Ιμπραχίμοβιτς (68' Λούκας).

Τσέλσι (Μουρίνιο): Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Τέρι, Αθπιλικουέτα, Ραμίρες, Λουίζ, Γουίλιαν, Οσκάρ, Αζάρ, Σίρλε (59' Τόρες).