ΕΜΦΑΝΤΙΚΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟΥ ΠΑΟΚ ΑΠΟ ΤΑ ΠΗΓΑΔΙΑ

Ο ΠΑΟΚ πέρασε με το εμφαντικό 3-0 από τα Πηγάδια κόντρα στην Ξάνθη και πέτυχε το πρώτο εφετινό διπλό στο πρωτάθλημα.

Με κορυφαίο τον Κάτσε, ο ΠΑΟΚ έφυγε θριαμβευτής από τα Πηγάδια (3-0) κόντρα στην Ξάνθη και σημείωσε την πρώτη εκτός έδρας νίκη του στο εφετινό πρωτάθλημα.

Ο Δικέφαλος άρχισε με τον καλύτερο τρόπο στο ματς, αφού

μόλις στο 10ο λεπτό ο Στέφανος Αθανασιάδης άνοιξε το σκορ από την άσπρη βούλα (το πέναλτι κέρδισε ο Κάτσε).

Η Ξάνθη παρουσιάστηκε ανήμπορη να αντιδράσει και μόλις μία φορά απείλησε την εστία του Γλύκου, με τον Μαρσελίνιο να πλασάρει άουτ από καλή θέση λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δικέφαλος πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Ρομπέρ στο 54ο λεπτό και ουσιαστικά «σκότωσε» τις ελπίδες της Ξάνθης.

Η ομάδα του Γιώργου Δώνη διαχειρίστηκε άψογα το υπέρ της 2-0 και στο τέλος και συγκεκριμένα στο 89′ ο Λαζάρ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Οι συνθέσεις:

Ξάνθη (Ουζουνίδης):  Βιβιανί, Μπαξεβανίδης (71′ Καζούμπα), Μπέρτος, Βάλλας, Κομεσίδης, Βασιλακάκης, Ντάνι, Μαρσελίνιο, Πλατέλλας (56′ Μαρίν), Ονουάτσι (56′ Μάνταλος), Μαρκόφσκι

ΠΑΟΚ (Δώνης): Γλύκος, Έτο, Λίνο (71′ Σταφυλίδης), Κατσικάς, Κουμάλο, Κάτσε, Λάζαρ, Ρομπέρ (89′ Ιντζίδης), Φωτάκης, Αθανασιάδης, Λόρενς (86′ Γιάννου)